Pokazy filmu DROGA MŁODYCH
Zapraszamy na dwa seanse dokumentu z 1936 roku, w reżyserii Aleksandra Forda, o Sanatorium Medema. Towarzyszą wystawie „Tamci, oni, inni”, zainspirowanej historią przedwojennej Falenicy.
Warszawa lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą. Film powstał w 1936 roku na zlecenie Bundu, by promować sanatorium i zbierać środki na jego działanie. Reżyserię powierzono Aleksandrowi Fordowi, scenariusz stworzyli Wanda Wasilewska i Józef Pat.
Polska premiera została wstrzymana przez ówczesną cenzurę sanacyjną pod pretekstem zarzutu „propagandy komunistycznej” oraz „zakapturzonego bolszewizmu”. Urząd cenzury w Centralnym Biurze Filmowym sugerował wręcz, że wyświetlanie Drogi młodych „mogłoby zagrażać żywotnym interesom Rzeczypospolitej”. Pierwszy, zamknięty, acz legalny pokaz „Drogi młodych” odbył się we Francji.
Wstęp na seanse jest wolny, ale obowiązują zapisy, bo odbędą się w naszej małej sali.
☞ 10 grudnia, godz. 18.00: https://forms.office.com/r/qhUPEGqTBn
☞ 11 grudnia, godz. 18.00: https://forms.office.com/r/LHcu57aiA8
Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?
WIĘCEJ O WYSTAWIE I INNYCH WYDARZENIACH JEJ TOWARZYSZĄCYCH TUTAJ…
—
Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Współorganizator: Dzielnica Wawer
Dofinansowano ze środków EVZ Foundation
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.