Wystawa TAMCI, ONI, INNI

W dniach 8-15 grudnia nie będzie u nas filmowych seansów, a duża sala zamieni się w salę wystawienniczą! Gościć u nas będzie wystawa TAMCI, ONI, INNI Fundacji na rzecz Wielkich Historii, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy, przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Kawiarnia będzie czynna! Zapraszamy!

„Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog” – pisał Ryszard Kapuściński.

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, przygotowaną przez licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami.

Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Młodzież wraz z zespołem Fundacji na rzecz Wielkich Historii opracowała również program towarzyszący wystawie, który pogłębi ważne wątki, m.in. spotkania z twórcami, koncert Jana Młynarskiego i pokazy filmu „Droga młodych” Aleksandra Forda.

od 8 do 15 grudnia
w godz. 9-21:00

wstęp wolny
zapraszamy!


PROGRAM:

☞ 8 grudnia (czwartek)
godz. 19:00 – wernisaż wystawy (uroczyste otwarcie i oprowadzanie kuratorskie)

☞ 9 grudnia (piątek)
godz. 19:00 – wieczór gier planszowych (w planach rozgrywki m.in. w Letnisko i Polin)
godz. 19:00 – oprowadzanie kuratorskie

☞ 10 i 11 grudnia (sobota, niedziela)
godz. 16:00 – oprowadzanie kuratorskie
godz. 18:00 – pokaz filmu „Droga młodych” o Sanatorium Medema (reż. Aleksander Ford, Polska 1936, 56 min)
godz. 19:00 – pokaz filmu „Falenicka Atlantyda” (reż. Ireneusz Dobrowolski, Justyn Kołakowski, Polska 2020, 54 min)

☞ 12 grudnia (poniedziałek)
godz. 19:00 – oprowadzanie kuratorskie

☞ 13 grudnia (wtorek)
godz. 19:00 – oprowadzanie kuratorskie

☞ 14 grudnia (środa)
godz. 19.00 – spotkanie poświęcone „Sefer Falenic” z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie.

☞ 15 grudnia (czwartek)
18.30 – finisaż wystawy (koncert Jana Młynarskiego, oprowadzanie kuratorskie)

UWAGA! ZAPISY na pokazy filmowe i koncert Jana Młynarskiego prowadzi wyłącznie Fundacja na rzecz Wielkich Historii TUTAJ...


Kuratorki: Maja Dębniak, Pola Gradowska we współpracy z Pawłem Brylskim
Zespół projektowy: Małgorzata Buchman, Barbara Garbolińska, Zofia Kazimierowska, Julia Olszak we współpracy z Jackiem Ebertem – Kotbury
Producenci: Magdalena Piotrowska, Maciej Piwowarczuk
Komunikacja: Ewa Pietraszek we współpracy z Jakubem Marczakiem
Program towarzyszący: Hanna Barańska, Marta Karol, Natalia Kłyż, Aleksandra Zielerowicz we współpracy z Ewą Pietraszek
Realizacja: Andrzej Budek, Wiktor Gościcki, Zuzanna Liepelt, Bogumiła Nowacka, Ewelina Stelmach, Anna Szyba, Anna Szymbert, Piotr Wolski


Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Współorganizator: Dzielnica Wawer
Dofinansowano ze środków EVZ Foundation
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego