Tydzień z Millenium Docs Againts Gravity//19-25 lutego

25.02.2021

Zapraszamy na TYDZIEŃ z filmami festiwalu MILLENIUM AGAINST GRAVITY 2020. W selekcji znalazły się najlepsze tytuły ubiegłej edycji.

ŚCIANA CIENI reż. Eliza Kubarska, Polska,2020, 94min -PRZEDPREMIERA!!
19.02 (piątek) g. 18.45
21.02 (niedziela) g. 18.15
23.02 (wtorek) g. 20.30

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów.

LEKCJA MIŁOŚCI, reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, Polska, 2019, 75min
Film produkcji HBO Europe
20.02 (sobota) g. 17.00
24.02 (środa) g. 18.30

Ta cząstka życia należy do mnie!” stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny.


MALARKA I ZŁODZIEJ, reż. Benjamin Ree, Norwegia, 2020, 102min
21.02 (niedziela) g 16.15

Barbora Kysilkova, czeska malarka żyjąca w Oslo, dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Dzięki nagraniom kamer ochrony szybko dochodzi do aresztowania i procesu sądowego przestępców. Barbora stawia się na rozprawie i proponuje skazanemu Karlowi Bertilowi Nordlandowi spotkanie. Bardzo chce odzyskać obrazy, ale jest też zafascynowana osobowością złodzieja.JAK BÓG SZUKAŁ KARELA, reż. Vit Klusak, Filip Remunda, Czechy, Polska, 2020, 90min.
poniedziałek g. 18.45W środku Europy żyją obok siebie dwa bardzo różne narody. Pod wieloma względami są sobie bliskie, a jednak dzielą je lata świetlne. Czesi są zagorzałymi ateistami, Polacy wysysają katolicyzm z mlekiem matki. Czesi z niedowierzaniem patrzą na polską pobożność, a Polakom zdarza się gardzić Czechami za bezbożne życie. Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością.

TARANTINO. BĘKART KINA, reż. Tara Wood, USA, 2019, 101min.
24.02 (środa) g. 20.00


W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.

DLA SAMY, reż. Waad Al-Khateab / Edward Watts, Wielka Brytania, 2019, 95min.
25.02 (czwartek) g.20.15

„Czy będziesz miała mi za złe, że uciekliśmy z Aleppo?” – pyta Waad, syryjska dziennikarka, swoją maleńką córkę, która przyszła na świat w środku powstania przeciw Baszarowi Asadowi. To pytanie jest kluczowe dla zrozumienia intencji tego poetyckiego filmu, którego tytuł wskazuje, że jest rodzajem pamiętnika wideo ukazującego i tłumaczącego córce sytuację jej rodziców i miasta, w którym się urodziła. Ojciec Samy, Hamza, jest świeżo upieczonym lekarzem, który organizuje szpital dla ludzi rannych w wyniku nalotów rosyjskich samolotów.