The Best of Filmowe Podlasie Atakuje! 2020 online Mojeekino.pl

Blok film będzie dostępny 29 listopada od godz. 10:00 do końca dnia. Dostęp bezpłatny, po zalogowaniu na platformie Mojeekino.pl

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! (FPA) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego. W ramach akcji prezentowane są fabuły, dokumenty, klipy i animacje pochodzących z północno-wschodniej Polski debiutantów, ale także twórców od lat nagradzanych na filmowych festiwalach.

W niedzielę, 29 listopada 2020 roku zapraszamy na specjalny pokaz online wybranych filmów z tegorocznego, 17. przeglądu FPA!. 

Podczas półtoragodzinnego setu filmowego dowiecie się, co nowego w kinie krótkometrażowym z Podlasia, czym dziś żyją twórcy i co ich najbardziej porusza. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu “Klechdy” Pawła Łukomskiego, który zdobył w tym roku Nagrodę Publiczności, czyli Złoty Golf. 

Zapraszamy serdecznie!

Lista filmów:

Niecodziennik Epidemiologiczny 1, reż. Agnieszka Waszczeniuk 

Satyryczny miniserial animowany, dotyczący codzienności w świecie opanowanym przez koronawirusa.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Organek: Pogo, reż. Maciek Szupica i Krzysztof Kiziewicz 

Impresja o tym, co teraz dzieje się w polskim społeczeństwie. Nastąpił dziwny czas podziałów i rozłamów społecznych. To luźna krytyka polityczna czasów, w których żyjemy i nastrojów politycznych, które nas otaczają.

“Nie staramy się stawać po żadnej ze stron. Po prostu przyglądamy się temu z ciekawością i przerażeniem zarazem.” – mówią autorzy.

Now Listen, reż. Kijek/Adamski 

Próba dialogu między kobietą i mężczyzną ewoluuje w symboliczne zjawisko. Kobieta przenosi się w kosmos i wraca na Ziemię, by nawiązać nić porozumienia z mężczyzną na piedestale.

Ostatni Junak, reż. Mikołaj Janik 

Gosia i Krystian jadą bardzo krętą drogą. Czy istnieje korelacja między pasją i miłością? A między miłością i bólem? Czym jest zależność od drugiego człowieka, a czym prawdziwa wolność?

Ślad, reż. Mateusz Grzymkowski 

Katarzyna pragnie zostawić po sobie ślad. Wie, że z powodu swojej niepełnosprawności nigdy nie będzie miała własnej rodziny i dzieci. Dlatego chce pozostać przynajmniej w pamięci innych ludzi.

„Ślad” to pytanie o sens życia. Pytanie na które nie ma odpowiedzi.

Rozwiązanie, reż. Szymon Ruczyński 

Jest XXI wiek. Bohaterka filmu z niedowierzaniem obserwuje, jak wśród niewielkiej lokalnej społeczności odżywa wiara w czary. Wobec tajemniczej kobiety padają oskarżenia o uprawianie czarnej magii. Każdy ma coś do powiedzenia, a do gry włączają się miejscowe władze, środki masowego przekazu i Kościół. Nawet sama bohaterka odkrywa, że zajęcie stanowiska w tym sporze może nie być tak oczywiste, jak zdawało się na początku.

Klechdy, reż. Paweł Łukomski 

Juju, imigrant z Afryki, próbując przedostać się do Unii Europejskiej trafia w ręce handlarzy organów, Boboka i Mary. Szczęśliwie udaje mu się uciec z rąk oprawców do pobliskiej wioski. Tam pod swój dach przyjmuje go sympatyczna staruszka, każąca mówić do siebie Kiki.

W tym samym czasie Bobok i Mara ruszają śladem Juju…

Niecodziennik Epidemiologiczny 3, reż. Agnieszka Waszczeniuk

Satyryczny miniserial animowany, dotyczący codzienności w świecie opanowanym przez koronawirusa.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. 

Biegun, reż. Katarzyna Mystkowska

Filmowa wędrówka pełna kruchych wspomnień. To ułamki doświadczeń przekształcone w kadry. Opowieść o wewnętrznym świecie pełnym niepokoju.