Kot i pies – spektakl interaktywny dla dzieci w ramach Sztetl Falenica – Festiwalu Kultury Żydowskiej Linii Otwockiej

W dniach 19-22 października 2023 r. zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu: Sztetl Falenica – Festiwal Kultury Żydowskiej Linii Otwockiej.

Z tej okazji, w naszym kinie 21 października o godz. 15:00 odbędzie się spektakl interaktywny adresowany do najmłodszego widza pt. Kot i pies, na który serdecznie zapraszamy.

Tekst powstał w inspiracji ludową bajką żydowską „Dlaczego pies i kot się kłócą”.
Jest to opowieść o uniwersalnych wartościach, ubrana w bajkową i dowcipną formułę. Razem z widzami, przeniesiemy się do bardzo dawnych czasów, przeżyjemy przygody, dowiemy się czy dobro zawsze zwycięża i co to tak naprawdę kryje się za starym porzekadłem „żyją jak pies z kotem”.
Forma spektaklu, umożliwia widzom żywe uczestnictwo, interakcje z aktorami i utożsamienie się z postaciami, a energetyczne i radosne piosenki, już na zawsze pozostaną w ich pamięci.
Spektakl dedykowany widzom w wieku: 6-12 lat. Wstęp wolny.
Scenariusz i teksty piosenek: Katarzyna Post; obsada: Marcin Sander i Katarzyna Post.

Więcej informacji i szczegółowy program znajdują się pod linkami: www.sztetlfalenica.pl / facebook.com/sztetl.falenica

Inicjatorami i pomysłodawcami przedsięwzięcia są organizatorzy Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie, którzy zachęceni sukcesem czterech minionych edycji imprezy, postanowili zorganizować festiwal w Falenicy i okolicznych miejscowościach.
Festiwal będzie niekomercyjnym, cyklicznym wydarzeniem w przestrzeni kulturalno-społecznej linii otwockiej. Głównym celem Sztetl Falenica jest kultywowanie i upowszechnianie szeroko pojętej kultury, historii i tradycji żydowskiej oraz odnajdywanie wspólnych punktów z kulturą polską i europejską.

Wydarzenie odegra też ważną rolę w zachowaniu pamięci o historii Falenicy, o utworzonym tam getcie i o znaczeniu kultury żydowskiej dla obecnej tożsamości tego miejsca. Chcemy, by pamięć ta była powodem do patrzenia w przyszłość i motywacją do budowania pozytywnych relacji w oparciu o wzajemny szacunek. Dodatkowym aspektem projektu będzie aktywizowanie mieszkańców poprzez angażowanie ich w historię ich małej ojczyzny.
Rok 2023 jest szczególny dla pamięci o Holokauście. To właśnie tej tematyce będzie poświęconych kilka wydarzeń. Oprócz warsztatów, spotkań i projekcji filmowych głównymi punktami programu będą cztery koncerty: Symcha Keller i Przyjaciele: Z głębokości wołam do Ciebie Panie – koncert muzyki chasydzkiej, Żydowskie miasteczko, Wieczór szabatowy. Hawdala, Od serca do serca. Wiera Gran.

PROGRAM:

19.10 / czwartek
godz. 16:30 – Pamiętamy – ceremonia złożenia wieńców przy Pomniku Zagłady Żydów w Falenicy / Pomnik naprzeciwko Kinokawiarni Stacja Falenica
godz. 17:00 – Sefer Falenica – Księga Falenicy – wspomnienie żydowskich mieszkańców Falenicy w Księdze Pamięci Falenicy / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Kawiarniana)
godz. 18:30 – Symcha Keller i Przyjaciele: Z głębokości wołam do Ciebie Panie – koncert muzyki chasydzkiej / Kościół Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy
godz. 18:30 – Pustynne jabłka – film / WCK Międzylesie (Sala Widowiskowa)

20.10 / piątek
godz. 16:00 – Jak zapleść chałkę, przyrządzić cymes i wątróbkę po żydowsku – warsztaty kulinarne / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Kulinarna) / zapisy*
godz. 17:00 – Warsztaty tańca izraelskiego / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala taneczna) / zapisy*
godz. 18:30 – Jerozolima jako Miasto kultury – otwarcie wystawy / WCK Międzylesie (Hol)
godz. 19:00 – Żydowskie miasteczko – koncert / WCK Międzylesie (Sala Widowiskowa) bezpłatne wejściówki**

21.10 / sobota
godz. 11.00 – Spacer po Falenicy z Januszem Prządką / zbiórka przy WCK Filia Falenica „Kulturoteka”
godz. 15:00 – Teatr (Od)Nowa: Kot i pies – interaktywny spektakl dla dzieci (6 – 13 lat) / Kinokawiarnia Stacja Falenica
godz. 16:30 – Światłość i mrok – spotkanie literackie z Małgorzatą Niezabitowską / WCK Filia Falenica „Kulturoteka”(Sala Widowiskowa)
godz. 19:00 – Wieczór szabatowy. Hawdala / Restauracja Letnisko w Falenicy / zapisy*
godz. 19:00 – Swat – film / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Widowiskowa)

22.10 / niedziela
godz. 11:00 – Wzdłuż granic falenickiego getta – wycieczka rowerowa z Lidią Dańko / zbiórka przy WCK Filia Falenica „Kulturoteka”
godz. 16:00 – Portrecista / Byłem fotografem w Auschwitz – film + spotkanie z Anną Dobrowolską / WCK Filia w Radości „Kulturoteka”
godz. 16:00 – Symbolika tradycyjnej wycinanki żydowskiej – warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Kulinarna) / zapisy*
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Taneczna)
godz. 16:00 – Świdermajerowie – spotkanie z autorką książki Katarzyną Chudyńską-Szuchnik / Klub Babel, ul. Próżna 5
godz. 19:00 – Od serca do serca. Wiera Gran – recital Moniki Chrząstowskiej / WCK Filia Falenica „Kulturoteka” (Sala Widowiskowa) / bezpłatne wejściówki***

Serdecznie zapraszamy!