Stacja Rozwój: „Tonia” + dyskusja z psychoterapeutką i lekarzem psychiatrą

Stawiamy na rozwój i refleksje wokół wyświetlanych u nas filmów, dlatego bardzo lubimy i gorąco polecamy wtorkowe specjalne seanse, połączone z dyskusją z psychoterapeutką Sylwią Wojtysiak z Centrum Zdrowia i Rozwoju „Silva Rerum”. Film jest punktem wyjścia, a kierunek rozmowy wyznaczacie sami.

Podczas najbliższego spotkania pani Sylwii będzie towarzyszył również Łukasz Szostakiewicz, lekarz, specjalista psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii dzieci i młodzieży. W trakcie procesu certyfikacji w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Przez kilka lat słuchacz kursu podyplomowego pani prof. Danuty Danek „Psychoanaliza i Literatura” w IBL PAN. Autor lub współautor artykułów i rozdziałów w podręcznikach. Zatrudniony jako lekarz i psychoterapeuta w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży IPiN oraz w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatri.

Tym razem zapraszamy na pokaz filmu TONIA, dzieło Marcina Bortkiewicza.

we WTOREK, 16 MAJA 2023 ROKU
GODZ. 19:30

BILETY>>>

Tonia ma 11 lat. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od swoich rówieśniczek, ale to naprawdę wyjątkowa dziewczyna. Żyje w świecie fantazji, jej głowa jest pełna marzeń i niesamowitych pomysłów. Mieszka z babcią i tatkiem, który nadużywa alkoholu. Choć nie jest jej łatwo, z uśmiechem na twarzy mierzy się z codziennymi problemami. Jest sprytna, inteligentna, a przy tym niezwykle urocza. Ma w sobie więcej siły i energii niż niejeden dorosły. Gdy dowiaduje się, że jej ukochany ojciec planuje wyjechać do pracy we Włoszech, postanawia zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Kreatywność Tonii nie zna granic. Mimo niepowodzeń, nie poddaje się. Jest przekonana, że dopnie swego. Do czasu aż na jaw nie wyjdzie skrywana przez lata rodzinna tajemnica.

Marcin Bortkiewicz o swoim filmie:

,,Tonia” jest dramatem społecznym opowiadającym o jednym dniu z życia dziewczynki, której ojciec ma wyjechać do pracy, do Włoch. Wszystko, co widz obejrzy jest przedstawione z punktu widzenia 11 letniej Toni, która w filmie jest narratorką swojej opowieści, dlatego scenariusz miejscami napisany został w formie mowy pozornie zależnej oraz gęsty jest od monologów wewnętrznych protagonistki, aby oddać choć w niewielkim stopniu charakter swojego rodzaju naiwności dziecięcej, która styka się z bezwzględną rzeczywistością.
Dla Toni świat i jej życie jest opowieścią filmową, dlatego pozwoliłem sobie na kilka dodatkowych środków stylistycznych, których zazwyczaj w dramacie społecznym brak. Duża dawka poczucia humoru, nawet w obliczu rzeczywistości beznadziejnej, realizm z ducha magiczny, przemieszanie rzeczywistości i fantazji, tak, by zamazać granicę je dzielącą.

Miałem w głowie od kilku lat pomysł na napisanie filmu o dziecku zmagającym się z problemem alkoholowym w domu. Nie podtrzymywałem jednak prac nad tym pomysłem, bo martwiłem się, że nie znajdę dziecka, które potrafiłoby unieść tak trudną rolę w kinie. Do chwili, kiedy zrozumiałem, że to dziecko rośnie pod moimi ojcowskimi skrzydłami i że patrzę na nie każdego dnia podczas wspólnych posiłków, zabaw i buziaków na dobranoc.
Postanowiłem napisać dla mojej córki tę filmową opowieść, wkładając w osobowość Toni, wszystko to, co jest bliskie skóry Marianny, rozumiejąc doskonale na ile może sobie Marianna pozwolić, jak daleko potrafi się w sztuce posunąć.”

Gorąco zapraszamy w najbliższy wtorek o godz. 19.30!