Stacja Książka: spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

„Czytam i co kilka stron muszę przerywać” – to często słyszana opinia o książkach bohatera naszego spotkania z cyklu Stacja Książka. Mikołaj Grynberg – autor „Rejwachu” (nominowanego do nagrody Nike), „Oskarżam Auschwitz” i „Księgi wyjścia”, również doskonały fotograf, opowie nam o bohaterach swojej najnowszej książki „Poufne” (wydawnictwo Czarne). To piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. „Czy dobrze żyjesz? Czyim życiem żyjesz? Już nie chodzi o to, czy byliby z ciebie dumni, skończyło się. O jutrze myśl od dzisiaj” – to wyzwanie rzuca nam na jednej z pierwszych stron książki. I znów musimy przerwać lekturę i pomyśleć.

Marcin Wicha pisze o niej: „Nie ma takiego zwierzęcia. W każdym razie nie tu. I na pewno nie teraz. A jednak Mikołaj Grynberg jest. Myślę, że to wynika z jego krnąbrności i uporu. Ta książka opowiada o krnąbrnych ludziach, którzy z uporem odmawiają niebycia. I o cenie, którą płacą. Powinniście to przeczytać. Potrzebujemy krnąbrności (teraz i tutaj).”Z naszym krnąbrnym bohaterem porozmawia Anna Sańczuk, dziennikarka, członkini zespołu wydawnictwa Dowody na Istnienie.

W czwartek, 15 października, o godz. 18.
Wstęp wolny
.
Obowiązują zapisy: info@stacjafalenica.pl lub 530 882 809

Poprosimy Was o założenie maseczek i zachowanie bezpiecznego dystansu od siebie. Wszystkie spotkania będą rejestrowane oraz będzie prowadzona transmisja na żywo na naszej stronie FB z możliwością zadawania pytań.
Do zobaczenia w Stacji lub on-line!
zdjęcie: Zofia Dubowska-Grynberg

Kolejne spotkania z cyklu STACJA KSIĄŻKA:
22.10 – gościć będziemy MARTĘ DYMEK z jej „Jadłonomią po polsku”; rozmowę poprowadzi Agata Michalak, autorka książki „O dobrym jedzeniu”

29.10 – rozmowę z GRZEGORZEM PIĄTKIEM o książce „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” poprowadzi SYLWIA CHUTNIK, która właśnie wyda książkę „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955”

5.11 – z REMIGIUSZEM GRZELĄ porozmawiamy o jego najnowszej książce „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata”. Przepytywać będzie dziennikarz Paweł T. Felis

12.11 – gorący ekologiczny temat, czyli STANISŁAWA ŁUBIEŃSKIEGO „Książka o śmieciach” w ogniu pytań Bogny Świątkowskiej, szefowej Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana

19.11 – bohaterem spotkania będzie ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI, a pretekstem jego ostatnia książka „Kwestia ceny”26.11 – warsztaty dla dzieci o Japonii poprowadzi autorka książki „Dzieci z Hamamatsu” KA MOCHI