Stacja Książka: spotkanie z Marcinem Wichą

Laureat Nagrody Nike w Stacji Falenica! Jesteśmy niezwykle dumni. Marcin Wicha spotka się z nami na Stacji Książka w czwartek, 10 listopada, o godz. 18:30. Będziemy rozmawiać o jego najnowszej książce „Nic drobniej nie będzie” (wyd. Karakter).

CZWARTEK, 10.11, GODZ. 18:30
Kinokawiarnia Stacja Falenica
ul. Patriotów 44B, dojazd: S1 i 521
wstęp wolny

Laureat Nagrody Nike w Stacji Falenica! Jesteśmy niezwykle dumni. Marcin Wicha spotka się z nami w czwartek, 10 listopada, o godz. 18:30. Będziemy rozmawiać o jego najnowszej książce „Nic drobniej nie będzie” (wyd. Karakter).

W rozmowie z Michałem Nogasiem dla „Wysokich Obcasów” Marcin Wicha mówi: „Teksty zawarte w „Nic drobniej nie będzie” składają się z małych wspomnień. To jak przykładanie tego smartfona do napotkanego przedmiotu. Mają krótką ogniskową. Nie sięgam po generalne sformułowania czy ostateczne wnioski. Nie jestem w tym mocny, nie umiem i chyba niespecjalnie lubię. Mam nadzieję, że z tych drobnych elementów coś się układa, jakaś całość.

Na pewno jest tam poczucie katastrofy klimatycznej. Poczucie bezradności, winy na myśl o wszystkim, co zrobiliśmy planecie, Że znowu polecieliśmy gdzieś samolotem, zużyliśmy za dużo prądu i wody, a do tego kupiliśmy jakąś rzecz owiniętą w 83 metry kwadratowe plastikowej folii.

Ale jest też ciekawość. Nawet jeśli patrzeć tylko na design, na wzornictwo, architekturę, to widać, że świat jest w przejściu, w ruchu, trzeba go wymyślać na nowo. W tym jest jakaś nadzieja. No i, o rany, jakie to jest ciekawe! Straszne, ale ciekawe.”

MARCIN WICHA urodził się w 1972 roku w Warszawie. Grafik. Projektował (i projektuje) okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z  „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci. Laureat Paszportu POLITYKI, Zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. 

zdjęcia: Fiszka Foto

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego