Stacja Książka: spotkanie z KATARZYNĄ TUBYLEWICZ

Będziemy rozmawiać o Szwedkach i Szwedach i o tym, jak się żyje w tym kraju. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania w ramach STACJI KSIĄŻKA – dyskusji z Katarzyną Tubylewicz o jej ostatnich książkach „Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy”, „Samotny jak Szwed?” (Wielka Litera).

czwartek 27.10, godz. 18:30
Kinokawiarnia Stacja Falenica
ul. Patriotów 44B, dojazd: S1 i 521
wstęp wolny
spotkanie poprowadzi kuratorka Stacji Książka Agnieszka Kowalska

KATARZYNA TUBYLEWICZ to pisarka, kulturoznawczymi i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS oraz reportaż „Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, za ten przekład została nominowana do nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego). Autorka powieści „Bardzo zimna wiosna” „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. Jej reporterskie książki to kultowi dziś „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami“. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa “Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Sylwia Chutnik napisała o jej SZWEDZKIEJ SZTUCE KOCHANIA: „Kolejny reportaż Katarzyny Tubylewicz o szwedzkim społeczeństwie – tym razem autorka bada „europejski pas wolności w miłości”, czyli życie miłosne i seksualne. Najróżniejsze relacje i rodzinne konstelacje powstają zwykle w kontraście do norm społecznych, a poszukiwanie szczęścia może być okupione porażką. A jednak książka Kasi jest podszyta radością i empatią, ponieważ bohaterki i bohaterowie, z którymi rozmawia (a są wśród nich również osoby z Polski) zdają sobie sprawę z tego, że uczucia i erotyka, to tematy, których nie wolno zbywać milczeniem i tabuizowaniem. To, co również ważne w tekście, to „styl heteroelastyczny” i oddanie głosu osobom, których psychoseksualna tożsamość nie mieści się w gotowych szablonach. To książka o relacjach, pisana z otwartością i ciekawością drugiego człowieka.”


KOLEJNE SPOTKANIA NA STACJI KSIĄŻKA:
sobota 5.11, godz. 15:00
warsztaty dla dzieci z Michałem Strzałkowskim i książką „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” (Dwie Siostry)

czwartek 10.11, godz. 18:30
Marcin Wicha, „Nic drobniej nie będzie” (Karakter)

sobota 12.11, godz. 15:00
warsztaty dla dzieci z Justyną Bednarek i książką „Nasza niegrzeczna mama” (Wytwórnia)

czwartek 17.11, godz. 18:30
Agata Tuszyńska, „Żongler. Romain Gary” (Wydawnictwo Literackie)

warsztaty dla dzieci w wersji online przygotują też dla nas Agata Królak („Włosy. Książka o tolerancji”, Natuli) oraz Chrostopher Siemieński („Inspektor Parma”, Poradnia K.)

Kinokawiarnia Stacja Falenica
ul. Patriotów 44b
wstęp na spotkania i warsztaty jest wolny
www.stacjafalenica.pl

zdjęcia: Fiszka – Usługi Fotograficzne

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego