STACJA KSIĄŻKA – Karolina Sulej

KAROLINA SULEJ „HISTORIE OSOBISTE. O LUDZIACH I RZECZACH W CZASIE WOJNY” (wyd. Czerwone i Czarne)

Karolina Sulej – choć kojarzyć ją możecie ze stron o modzie w kobiecych magazynach – od lat zajmuje się również historią Zagłady. W „Historiach osobistych” znajdujemy wątki znane już z jej poprzedniej książki „Rzeczy osobiste” (nominowanej m.in. do nagród Torańskiej i Kapuścińskiego) – opowieści o tym, jak dbanie o wygląd wpływa na nasze poczucie godności w sytuacjach granicznych. W „Historiach osobistych” mamy 11 bohaterów, którzy przeżyli okupację, getta, obozy, mamy też historie konkretnych przedmiotów, pokazujące wojnę od strony osobistego doświadczenia codzienności, materialności, płci, ciała i stroju.
Przejmująca, ważna lektura.

? Spotkania z cyklu Stacja Książka odbywać się będą w każdy czwartek, o godz. 18:30, aż do 16 grudnia. Poprowadzi je autorka cyklu Agnieszka Kowalska. Sukcesywnie będziemy ogłaszać program na kolejne miesiące. Wstęp na spotkania jest wolny (trzymajcie kciuki, żeby ominęły nas kolejne fale pandemii), obowiązują oczywiście maseczki i zdrowy dystans na widowni. Każde spotkanie będziemy rejestrować i udostępniać na youtubowym kanale Kinokawiarni Stacja Falenica. Współfinansuje je Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

? KAROLINA SULEJ – (ur. 1985)
Pisarka, reporterka, antropolożka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, współautorka książki „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej”. Autorka m.in. zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Jest jednym ze współautorów Wanderlust ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. W 2021 pod kuratelą Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się książka pod jej redakcją i we współautorstwie, „Resaon and Flair. 100 years of Fashion in Poland”. Nagrywała podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i „Uncommon Ground Podcast” o związkach sztuki i biznesu. Jest też współautorka audioserialu „Supernowa.Historia Arkadiusa” dla Audioteki, który właśnie premieruje na platformie. Autorka nominowanej do nagrody im. Teresy Torańskiej, nagrody Identitas i nagrody im. Ryszarda Kapuścinskiego książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Właśnie ukazuje się tez druga częśc „Rzeczy osobistych” z rozmowami z Ocalałymi pt. „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”.