Stacja Książka: historie polskich fotografek

MONIKA SZEWCZYK- WITTEK „JEDYNE. NIEOPOWIEDZIANE HISTORIE POLSKICH FOTOGRAFEK”

Już w czwartek, 2 grudnia, o godz. 18:30, w cyklu Stacja Książka spotkanie z Moniką Szewczyk-Wittek, autorką książki i wystawy przywracającej fotoreporterkom należyte miejsce w najnowszej historii fotografii. Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią, u nas na dużym ekranie kinowym też podczas spotkania zobaczycie wiele świetnych fotografii.

Książka „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” to opowieści kobiet, fotografek. Ciekawe życia, ambitne, odważne – Jedyne, wyróżniły się w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, miały siłę mówić własnym głosem. Pokazywały różne oblicza Polski od peerelowskich dekad – lat 70. i 80. przez okres transformacji ustrojowej po czasy współczesne.Bohaterkami książki są: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Maria Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek – odsłaniają przed nami: kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu i życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy, w których im przeszło pracować i żyć. Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii – od zaangażowanych reportaży społecznych przez fotografię polityczną i sportową po studyjną, naukową i artystyczną,. Pracowały także jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych wmediach. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie.

Monika Szewczyk-Wittek:
– Książka „Jedyne” jest zapisem rozmów z fotografkami, które często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub takimi, które zdecydowały się pracować w pojedynkę w tych trudnych czasach. Jeszcze w trakcie pracy w dzienniku „Rzeczpospolita” zaczęłam prowadzić wywiady ze współczesnymi fotografami i fotografkami, by dać szansę poznania kulisów ich pracy szerszej grupie odbiorców. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że wśród kilkudziesięciu wywiadów, które przeprowadziłam w ciągu wielu lat, było bardzo niewiele tych z kobietami. Wróciłam do historii Ani Pietuszko-Wdowińskiej. Przypomniałam sobie, jak o jej pracy i zaangażowaniu mówili koledzy fotografowie. I powoli zaczęłam układać listę fotografek, które znałam często tylko ze zdjęć przez nie wykonanych.
Głównym tematem naszych rozmów były kulisy pracy, ale nie jest możliwe oddzielenie tych opowieści od spraw związanych z życiem prywatnym. Stąd w rozmowach pojawiają się wątki, które czasem wykraczają poza kwestie zawodowe. Zależało mi na tym, by pytać o refleksje dotyczące wydarzeń, historii czy zjawisk społecznych. Pytałam o warsztat, wybór tematów i zaangażowanie w sprawy bohaterów materiałów. O fotografie publikowane w polskiej prasie i o zdjęcia, które autorki wysłały za granicę i które nigdy do nich nie wróciły. Wreszcie zależało mi, by znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego związały się z fotografią i czym ona dla nich jest.

? Spotkania z cyklu Stacja Książka odbywać się będą do 17.12. Poprowadzi je autorka cyklu Agnieszka Kowalska. Wstęp na spotkania jest wolny (trzymajcie kciuki, żeby ominęły nas kolejne fale pandemii), obowiązują oczywiście maseczki i zdrowy dystans na widowni. Każde spotkanie rejestrujemy i udostępniamy na youtubowym kanale Kinokawiarni Stacja Falenica.

Współfinansuje je Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

zdjęcie Moniki Szewczyk-Wittek: Filip Ćwik