Stacja Książka: Grzegorz Piątek i Sylwia Chutnik online

Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-49”

👉 poniedziałek, 7 grudnia, godz. 18.00
👉 spotkanie będziemy transmitować na Facebooku Kinokawiarni Stacja Falenica
👉 szykujemy też zapis wideo spotkania

Gdy Grzegorz Piątek ogłosił, że pracuje nad książka o Biurze Odbudowy Stolicy, przyszło zdziwienie, że nikt dotąd nie podjął się opracowania tego tematu. I radość, bo wiedzieliśmy, że on zrobi to znakomicie. Współtwórca fundacji Centrum Architektury, autor biografii prezydenta Stefana Starzyńskiego, współautor książki o Arseniuszu Romanowiczu i Piotrze Szymaniaku, ma bowiem wielki dar przekuwania źródeł historycznych w pasjonujące opowieści. „Najlepsze miasto świata” (wyd. W.A.B.) bardzo szybko stało się warszawskim bestsellerem i doczekało dodruku. „Polityka” umieściła je w zestawieniu 20 najważniejszych książek o świecie współczesnym, lektur obowiązkowych 2020 roku.

Bardzo się cieszymy, że nasze spotkanie z Grzegorzem Piątkiem poprowadzi Sylwia Chutnik – znakomita pisarka, autorka m.in. przewodnika „Warszawa Kobiet” i wydanej właśnie książki „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-55” (wyd. Ossolineum), która jest częścią jej pracy doktorskiej. Grzegorz Piątek co prawda zajął się latami wcześniejszymi 1944-49, ale na pewno szperali w tych samych źródłach, próbując odtworzyć klimat tego niezwykle ciekawego politycznie i społecznie czasu Warszawy dźwigającej się z gruzów i wojennej traumy.

Cykl spotkań Stacja Książka powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.