Stacja Książka – zaczynamy 7 października!
Jak co roku jesienią spotykamy się na Stacji Falenica z autorami książek. Ubiegłoroczny cykl Stacja Książka, mimo że odbywał się w trudnym bardzo okresie pandemicznych lockdownów, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Gościliśmy m.in.: Martę Dymek, Mikołaja Grynberga, Grzegorza Piątka, Stanisława Łubieńskiego i rozmawialiśmy o wszystkim, co nas interesuje: przyrodzie, kinie, architekturze, historii, dobrym jedzeniu. W tym roku też nie zabraknie ciekawych tematów.
Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, o godz. 18:30, aż do 16 grudnia. Poprowadzi je autorka cyklu Agnieszka Kowalska. Sukcesywnie będziemy ogłaszać program na kolejne miesiące. Na razie październik.
Wstęp na spotkania jest wolny (trzymajcie kciuki, żeby ominęły nas kolejne fale pandemii), obowiązują oczywiście maseczki i zdrowy dystans na widowni. Każde spotkanie będziemy rejestrować i udostępniać na youtubowym kanale Kinokawiarni Stacja Falenica.
7.10 – JAN MENCWEL „BETONOZA. JAK SIĘ NISZCZY POLSKIE MIASTA”
Autor jeździ z tą książką po całej Polsce, bo temat jest niezwykle gorący, ludzie chcą o tym dyskutować. A Jan Mencwel – przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – śledzi i piętnuje to zjawisko od lat. Wydawało się, że falę „rewitalizacji” placów, ulic i skwerów, polegającą paradoksalnie na wycinaniu drzew i zastępowaniu ich betonem, mamy już za sobą. Okazuje się, że ona niestety narasta. „Betonoza” to historia tej choroby trawiącej polskie miasta, ale też recepta na jej uzdrowienie.
14.10 – MARCIN KOSTRZYŃSKI „PLOTKI O ZWIERZĘTACH”
To spotkanie dla dzieci, ale nie tylko. Niewielu leśników opowiada bowiem tak fascynująco o zwierzętach jak Marcin Kostrzyński, znany jako Marcin z Lasu. Były myśliwy, który strzelbę zamienił na aparat fotograficzny, na swoim niezwykle popularnym kanale na YouTube pokazuje filmy nakręcone dobrze ukrytymi w leśnych chaszczach kamerami. Dzięki niemu możemy podpatrywać codzienne życie wilków, saren, łosi, czy dzików w ich naturalnym środowisku. Filmów nie zabraknie również na naszym spotkaniu, a dzieciaki dowiedzą się m.in. czy sójka odlatuje za morze, czy przysmakiem bocianów są żaby, czy sroka to złodziejka, a lis jest rzeczywiście taki szczwany.
21.10 – KAROLINA SULEJ „HISTORIE OSOBISTE. O LUDZIACH I RZECZACH W CZASIE WOJNY”
Po niezwykle ciekawych i poruszających „Rzeczach osobistych” (o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady) Karolina Sulej wydała właśnie kolejną książkę. „Historie osobiste” to 11 wywiadów, 11 bohaterów i bohaterek, którzy przeżyli okupację, getta, obozy, przeżyli mimo wszystko. W każdej rozmowie przewija się motyw dbania o wygląd jako bardzo ważny czynnik zachowania godności w sytuacjach granicznych. To nietypowa opowieść o czasach wojny przez pryzmat osobistego doświadczania codzienności, obcowania z przedmiotami. „Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej znalazły się w finałowej piątce ostatniej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
28.10 – JUSTYNA DŻBIK-KLUGE „POLACY LAST MINUTE. SEKRETY PILOTÓW WYCIECZEK”
Popularna dziennikarka radiowa na ogół sama przepytuje autorów książek. Tym razem role się odwrócą. Justyna Dżbik-Kluge wydała bowiem przed wakacjami swoją pierwszą książkę, która okazała się bestsellerem. Trudno się dziwić. Lubimy pośmiać się z naszych współrodaków, a to, jak wypoczywamy w popularnych resortach, to gotowy komediowy scenariusz. Piloci wycieczek kreślą w tej książce portret nas samych, naszych wad i zalet, aspiracji i kompleksów, marzeń i ograniczeń.
Justyna pisze już kolejną książkę. Może zdradzi nam, co teraz wzięła na pisarski warsztat.
Cykl Stacja Książka dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Autorem plakatu tej edycji jest Tymek Jezierski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa
Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem
państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych