Sefer Falenic – spotkanie z Jolantą Pełką

Zapraszamy na spotkanie poświęcone Księdze Falenicy z Jolantą Pełką, prezesem Zarządu Europejskiego Instytutu Kultury, animatorką kultury i społeczniczką współodpowiedzialną za przekład i publikację księgi pamięci, a także upamiętnienie Sanatorium dla dzieci im. W. Medema w Miedzeszynie. Spotkanie towarzyszy wystawie „Tamci, oni, inni”.

ŚRODA, 14 GRUDNIA, GODZ. 19:00
WSTĘP WOLNY

„Falenica, będąca dzisiaj częścią Warszawy, ma ciekawą historię, a poznawanie jej dziejów interesuje wielu współczesnych mieszkańców, lokalnych historyków i badaczy. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż większość materiałów źródłowych nie przetrwała próby czasu. Jednak Falenica ma coś wyjątkowego – własną księgę pamięci – Sefer Falenic.

Powstała ona w latach 60. z inicjatywy przedwojennych żydowskich mieszkańców. Ci, którzy wyjechali z Polski przed wybuchem II wojny światowej, oraz ci, którzy cudem ocaleli, spisali w niej swoje falenickie wspomnienia. Takie księgi posiada wiele polskich miast i miasteczek. Powstawały z potrzeby przywrócenia pamięci o ludziach i miejscach, które bezpowrotnie zniszczono. Prawie wszystkie zostały napisane w języku hebrajskim i jidysz1. Aby w pełni poznać bogactwo wspomnień o przedwojennej Falenicy publikujemy kolejne fragmenty Sefer Falenic w polskim przekładzie. Pragniemy, by stała się powszechnie dostępna” – tak piszą we wstępie do polskiego wydania „Sefer Falenic” Lidia Głażewska-Dańko, Daria Boniecka-Stępień, Jolanta Pełka i Małgorzata Wągrodzka.

ŚRODA, 14 GRUDNIA, GODZ. 19:00
WSTĘP WOLNY

Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

WIĘCEJ O WYSTAWIE I INNYCH WYDARZENIACH JEJ TOWARZYSZĄCYCH TUTAJ…


Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Współorganizator: Dzielnica Wawer
Dofinansowano ze środków EVZ Foundation
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.