Scena Muzyczna w Stacji: Transmitter

Zapraszamy na koncert multimedialny TRANSMITTER w składzie Marzena Majcher (muzyka i wykonanie) & Maja Baczyńska (wokal i perkusjonalia) oraz Andrzej Wojciechowski (wizualizacje)

kiedy? 7 sierpnia
o której? wyjątkowo, ze względu na wizualizacje, zaczniemy koncert o g. 20.30
gdzie? #OgródekLetniStacji
wstęp: cegiełka dla artystów

TRANSMITTER to cykl kompozycji Marzeny Majcher inspirowanych kosmologią. Przestrzeń kosmiczna to przestrzeń ukrytych wymiarów oraz zdarzeń. Po torach zakrzywianych przez pola grawitacyjne ciał niebieskich porusza się energia niesiona przez fotony. Mogą one pokonywać w kosmosie dystanse wielu miliardów lat świetlnych. W czasoprzestrzeni obecne jest promieniowanie energii w postaci fal elektromagnetycznych oraz cząstek materii o dużej prędkości. Muzyka Transmitter emituje strefy dźwiękowe pochodzące z ukrytych wymiarów czasoprzestrzeni oraz dźwięki cząstek rozpędzonej materii.

Podczas koncertu kompozycje zostaną wzbogacone o wizualizacje znanego operatora – Andrzeja Wojciechowskiego oraz autentyczne nagrania rozmów astronautów a także warstwę interaktywną wykonaną przez samą kompozytorkę (z użyciem modulującego dźwięki interaktywnego Exformera), wraz z multiartystką, Mają Baczyńską, improwizującą wokalnie oraz instrumentalnie (misy dźwiękowe, perkusjonalia).

MARZENA MAJCHER – kompozytorka muzyki filmowej oraz współczesnej muzyki poważnej. Ukończyła Studia Kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Studia gry na Gitarze w Akademii Muzycznej w Łodzi. Skomponowała muzykę do ponad 35 filmów oraz sztuk teatralnych. Jej znane prace to płyta Chemistry of Love (2019), muzyka do filmów fabularnych: A French Woman, Hanoi – Warszawa, sztuki teatralnej Kobro, muzyka do pierwszych czołówek TVP Kultura, muzyka na orkiestrę i zespoły kameralne m.in.: Figures na orkiestrę symfoniczną, The Music of fractal plants na orkiestrę oraz cykle utworów elektroakustycznych: TransMission, Radiation, Kruszenie Neuronów. Tworzy kompozycje interdyscyplinarne oscylujące na pograniczu muzyki i nauki. Korzysta z najnowszych technologii w muzyce ( m.in. interaktywnego Exformera). Występuje w kraju i za granicą na koncertach multimedialnych m.in. na: Music Festival Ecos Urbanos (Mexico City 2019), 14th International Festival of Contemporary Music and Visual Arts (2018), EC1 – Planetarium (Łódź 2020), Festiwal Filmowy OFF Camera Plus (Kraków 2015), Uniwersyt Muzyczny Fryderyka Chopina (Warszawa, 2018), w Planetarium Centrum Nauki Kopernik (Warszawa 2017), w TVP Kultura (2007). Laureatka wielu nagród m.in. za płytę Budyń na Festiwalu Sztuki Współczesnej Re:wizje_5, za najlepszą muzykę na The MUSE-IC project (Francja, Paris 2018). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (www.marzenamajcher.manifo.com)

MAJA BACZYŃSKA – [Maya Baczynska FB] – muzyk, reżyser, autorka tekstów do utworów muzycznych oraz poezji i prozy. Absolwentka i doktor sztuk muzycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Filmu i Telewizji, Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i Wajda School w Warszawie. Członek: Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych ZAPA. Zastępca redaktor naczelnej w magazynie Presto. Muzyka Film Sztuka/Presto Junior oraz redaktor naczelna Presto filmowego i koordynatorka akcji społecznej My Music Story. Założycielka grupy filmowej MUDO Music Documentaries , jej filmy były pokazywane na festiwalach w Polsce i na świecie, a także emitowane na antenie TVP Kultura. Laureatka nagród filmowych, teatralnych i poetyckich. Stypendystka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ZAiKS-u oraz STOART-u. Regularnie koncertuje w różnych składach, wykonując muzykę intuicyjną, na styku eksperymentu i tradycji, chętnie łącząc brzmienia etniczne z elektroniką oraz improwizując do spektakli teatralnych i tanecznych. Współprowadzi z tłumaczem Pawłem Stroińskim filozoficznego bloga „My Messages”. Interesuje się muzyczną terapią z użyciem mis dźwiękowych (ukończone kursy u nauczycieli polskich i tybetańskich). Od 13 lat regularnie prowadzi warsztaty m.in. medytacji z misą i haiku oraz głosu intuicyjnego i pieśni tradycyjnych, a także zajęcia muzyczne dla dzieci, dorosłych i seniorów, w tym dla osób autystycznych i z zespołem Aspergera. Od 2019 roku należy do kadry pedagogicznej studiów podyplomowych „Muzyka w mediach” w Collegium Civitas w Warszawie.

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI – operator i reżyser filmowy, pasjonat eksperymentów muzycznych.
Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do ponad 50 filmów w tym: fabularnych i dokumentalnych. Współtwórca grupy artystycznej Ankh Fabrik. Znany ze zdjęć do filmów fabularnych: Moje córki krowy, Noc Walpurgii, Zaślepiona.(www.andrzejwojciechowski.manifo.com)