Światowy Dzień Mokradeł: RZEKA przedpremierowo
Z okazji Światowego Dnia Mokradeł (World Wetland Day) zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu RZEKA. To strumień zachwycających obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę.
CZWARTEK, 2 LUTEGO, godz. 20:30
DUŻA SALA
BILETY >>>
Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, pokazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.
Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a, a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona.
Współreżyserka filmu Jenniger Peedom: „Po fenomenalnej reakcji na„Górę” [pierwszej części orkiestrowej trylogii – red.] spędziliśmy sporo czasu zastanawiając się, jaki temat będzie następny w naszej trylogii orkiestrowych filmów, badających wpływ krajobrazu na człowieka. Przez chwilę braliśmy pod uwagę szerszy temat wody, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rzeki są mocniejszym pomysłem ze względu na swoją specyfikę. Te arterie naszej planety są również tętnicami ludzkości.”
Wiodącym tematem tegorocznego ŚWIATOWEGO DNIA MOKRADEŁ (World Wetland Day) jest odtwarzanie (restytucja) mokradeł.
Bez mokradeł nie powstrzymamy katastrofy klimatycznej ani kryzysu bioróżnorodności i nie ograniczymy ich negatywnych skutków. Coraz większa część społeczeństwa i decydentów w Polsce zdaje sobie z tego sprawę. Większość mokradeł w naszym kraju została zniszczona i wymaga odtworzenia. Wszystkie dobrze zachowane mokradła muszą zostać objęte ochroną. Jest to ogromne wyzwanie, które wymaga koordynacji, badań, udziału społeczeństwa i przemyślanej strategii.
WIĘCEJ NA STRONIE BAGNA.PL >>>