Premiera papierowego wydania księgi „Sefer Falenic”
Na to Falenica czekała! Z przetłumaczonymi na język polski fragmentami księgi pamięci wydanej w latach sześćdziesiątych XX wieku przez ocalałych falenickich Żydów mogliśmy już się zapoznać w wersji online, teraz czas na papierowe wydanie obszernych fragmentów Sefer Falenic. Wydawcami są Europejski Instytut Kultury i Biblioteka Analiz Sp. z o.o.
Spotkanie promocyjne odbędzie się w Kinokawiarni Stacja Falenica
WE WTOREK, 13 WRZEŚNIA, O GODZ. 18:30
Książkę będzie można kupować w trakcie spotkania i później w naszej księgarni
Falenica, będąca dzisiaj częścią Warszawy, ma ciekawą historię, a poznawanie jej dziejów interesuje wielu współczesnych mieszkańców, lokalnych historyków i badaczy. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż większość materiałów źródłowych nie przetrwała próby czasu.
Jednak Falenica ma coś wyjątkowego – własną księgę pamięci: Sefer Falenic. Powstała ona z inicjatywy przedwojennych żydowskich mieszkańców. Ci, którzy wyjechali z Polski przed wybuchem II wojny światowej, oraz ci, którzy cudem ocaleli, spisali w niej swoje falenickie wspomnienia. Wydawcą Sefer Falenic było w 1967 r. Ziomkostwo Falenicy w Izraelu (Irgun Jocej Falenic be-Israel) z siedzibą w Tel Awiwie. Redaktorem publikacji był Dawid Sztokfisz.
Takie księgi posiada wiele polskich miast i miasteczek. Powstawały one z potrzeby przywrócenia pamięci o ludziach i miejscach, które bezpowrotnie zniszczono. Prawie wszystkie wspomnienia zostały napisane w językach hebrajskim lub jidysz.
Do końca przekładu brakuje jeszcze ok. 1/3 tekstu oryginalnego. Ale obszerne fragmenty udało się przetłumaczyć i wydać.
Europejski Instytut Kultury wydał także, przy wsparciu finansowym Urzędu Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, książkę legendy polskiej opozycji z czasów PRL, Wiktora Kulerskiego, „Marsz Rembertów–Falenica (nieznany epizod Zagłady)”. Obie książki będzie można kupić podczas wtorkowego spotkania.
13 września (wtorek), godz. 18.30
Kinokawiarnia Stacja Falenica
Organizatorzy: Europejski Instytut Kultury, Kinokawiarnia Stacja Falenica