Krótka Historia Polskiego Kina: Nikt nie woła

Zapraszamy na czwarty już pokaz z cyklu KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA. Film Kazimierza Kutza „Nikt nie woła” poprzedzony będzie krótką wideoprelekcją kuratora cyklu Tomasza Kolankiewicza. Bilety w specjalnej cenie 15 zł!

NIKT NIE WOŁA Kazimierza Kutza z 1960 roku – w niedzielę 14 maja o godz. 15:00, BILETY>>>

Z końcem wojny na Ziemie Zachodnie zmierzają pociągi pełne ludzi myślących o rozpoczęciu życia od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. „Nie zabiłem czerwonego” – mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.

Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów. Wystylizowane czarno-białe zdjęcia oddają stan duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnionego przez przypadkowych mieszkańców.

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA to dziesięć filmów dziesięciu mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60., 70. i 80. XX wieku. A które rzadko mamy okazję oglądać na dużym ekranie. Pokazy odbywają raz w miesiącu w najlepszych kinach w Polsce, zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych.

Bilety w specjalnej cenie 15 zł! >>>

W PROGRAMIE JESZCZE:

ZEZOWATE SZCZĘŚCIE – Andrzej Munk, 1960 – 4 czerwca o godz. 15:30, BILETY >>>

SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ – Wojciech Jerzy Has, 1973 – 9 lipca o godz. 15:30, BILETY >>>

BARWY OCHRONNE – Krzysztof Zanussi, 1976 – 13 sierpnia o godz. 15:30, BILETY >>>

ARIA DLA ATLETY – Filip Bajon, 1979 – 10 września o godz. 15:30, BILETY >>>

GORĄCZKA – Agnieszka Holland, 1981 – 8 października o godz. 15:30, BILETY >>>

PRZYPADEK – Krzysztof Kieślowski, 1981 – 5 listopada o godz. 15:30, BILETY >>>

Wyboru tytułów dokonał Dyrektor Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Tomasz Kolankiewicz, tłumacząc: „W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.”

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej