Krótka Historia Polskiego Kina: BARWY OCHRONNE
Zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA.
13 sierpnia, o godz. 15:30 obejrzymy jedno z czołowych dzieł kina moralnego niepokoju epoki gierkowskiej, wyróżniające się z pośród innych filmów tego nurtu silnym nasyceniem cierpkiego, wręcz sarkastycznego humoru.
BARWY OCHRONNE (reż. Krzysztof Zanussi, 1976). >>>BILETY>>>
Różnobarwna galeria brawurowo zagranych przez aktorów postaci, błyskotliwe dialogi, dowcip i spójność narracji czynią ten klasyczny dla współczesnego odbiorcy film, obrazem dającym bardzo wiele satysfakcji w odbiorze. Kreacja Zbigniewa Zapasiewicza jako docenta Szelestowskiego, przeszła do annałów polskiego kina.
opis filmu:
Uniwersytecki ośrodek sportowy gdzieś w Polsce gości letni obóz akademickich językoznawców – studentów i kadrę naukową.
W tych, tak pięknych okolicznościach przyrody, rozgrywa się pełna środowiskowych emocji walka o laur najlepszej prelekcji, spośród przygotowanych przez studentów.
Docent Jakub Szelestowski powodowany zjadliwą ciekawością natury ludzkiej, toczy nieco mefistofeliczną, psychologiczno-intelektualną grę z młodym, wrażliwym lecz jeszcze nieco naiwnym adiunktem Jarosławem Kruszyńskim. Stawka, wbrew pozorom, jest dla docenta dość wysoka – jest nią nie tyle chęć rewizji idealistycznego oglądu świata przed niedoświadczonego magistra, co potrzeba udowodnienia przez docenta samemu sobie słuszności dokonanego kiedyś wyboru własnej postawy życiowej.
Wyboru, który jakby chciał w to wierzyć docent, podyktowany był racjonalnością, a nie cynizmem. Wydarzenia, które na spokojnym obozie naukowym, przybiorą nieoczekiwanie burzliwy, a nawet pół kryminalny charakter, przeniosą ten smaczny, lecz z początku czysto teoretyczny dyskurs dwóch protagonistów, na boleśnie realną płaszczyznę.
KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA to dziesięć filmów dziesięciu mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60., 70. i 80. XX wieku. A które rzadko mamy okazję oglądać na dużym ekranie. Pokazy odbywają raz w miesiącu w najlepszych kinach w Polsce, zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych.
Bilety w specjalnej cenie 15 zł.
Przed nami jeszcze:
ARIA DLA ATLETY – Filip Bajon, 1979 – 10 września o godz. 15:30,
GORĄCZKA – Agnieszka Holland, 1981 – 8 października o godz. 15:30,
PRZYPADEK – Krzysztof Kieślowski, 1981 – 5 listopada o godz. 15:30.
Wyboru tytułów dokonał Dyrektor Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Tomasz Kolankiewicz, tłumacząc:
„W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu.
Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość?
Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne?
W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.”
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków: Polski Instytut Sztuki Filmowej