Jan Młynarski z zespołem na finał wystawy

Zapraszamy na kameralny koncert Jana Emila Młynarskiego (śpiew, bandżola), Piotra Zabrodzkiego (śpiew, bandżo) i Karola Szczubełka (gitara), który uświetni finisaż wystawy „Tamci, oni, inni”.

CZWARTEK, 15 GRUDNIA, GODZ. 18:30
WSTĘP WOLNY, MIEJSCA STOJĄCE,
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY TUTAJ…

Tango pokazano w Polsce po raz pierwszy w roku 1913. Nikt wtedy nie przypuszczał, że kilkanaście lat później, między dwoma wielkimi wojnami, styl rodem z Argentyny nabędzie własnych, lokalnych, polskich rysów. W połowie lat 30. tango dominowało repertuary wytwórni płytowych, programów radiowych, hitów kinowych itd. Lata 30. to także czas syjonizmu. Masowe wyjazdy do Palestyny – Ziemi Obiecanej – pociągnęły za sobą nową ofertę wytwórni Syrena Electro, czyli polskie tanga po hebrajsku. Syrena miała swój salon firmowy w błyskawicznie rozwijającym się Tel-Avivie. W Warszawie podczas kilku historycznych sesji zarejestrowano hebrajskie tanga. Najwięcej nagrał Adam Aston jako Ben Levi. „Ta ostatnia niedziela” Jerzego Petersburskiego stała się „Ostatnim Szabatem”, piękne tango „Stachu” Zbigniewa Drabika to „Jemima” a „Jadzia” Freda Schera to „Jael”.

Falenica była przed II wojną światową miejscowością letniskową. Budowali tu domy warszawscy Żydzi i spędzali rodzinnie cały sezon. Linia otwocka rozbrzmiewała też muzyką. W domach grały instrumenty i pianina a w pociągu wędrowni muzykanci. Historia ludzi i miejsc drzemie w dawnych szlagierach, które przypomną w Stacji Falenica Jan Młynarski z zespołem.

Serdecznie zapraszamy, a jeszcze serdeczniej prosimy o zapisanie się – sala ma swoje ograniczenia.Z tego samego powodu miejsca będą wyłącznie stojące.

CZWARTEK, 15 GRUDNIA, GODZ. 18:30
WSTĘP WOLNY, MIEJSCA STOJĄCE,
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY TUTAJ…

Wystawa „Tamci, oni, inni” została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać: Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych? Dlaczego historia się powtarza? Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo? Czy możemy zrobić cokolwiek?

WIĘCEJ O WYSTAWIE I INNYCH WYDARZENIACH JEJ TOWARZYSZĄCYCH TUTAJ…


Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Współorganizator: Dzielnica Wawer
Dofinansowano ze środków EVZ Foundation
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.