Kino Globus: Sąsiedzkie dźwięki + spotkanie z Magdaleną Walczuk
Zapraszamy na nowy cykl filmowy KINO GLOBUS, w którym będziemy pokazywać filmy ze światowej kinematografii stanowiące punkt wyjścia do rozmowy o danym regionie, pod względem kulturowym, społecznym, ekonomicznym. W centrum rozmowy będzie MIASTO, na przykładzie którego zaproszeni goście (kulturoznawcy, socjolodzy, filmoznawcy) opowiedzą o danym kraju.
Pierwszym filmem w cyklu KINO GLOBUS są SĄSIEDZKI DŹWIĘKI (O Som ao redor) z 2012 roku w reżyserii Kleber Mendonça Filho oraz miasto RECIFE.
Naszym gościem będzie Magdalena Walczuk z Fundacji Terra Brasilis.
👉kiedy? 20 sierpnia
👉o której? g. 19.00
O FILMIE
Współczesna Brazylia, jedno z tamtejszych wielkich miast, Recife. Dzielnica klasy średniej. Życie w filmie Filho – precyzyjne, chłodne, rozgrywające się w przestrzeni brazylijskiego osiedla – wydaje się wyjątkowo poukładane. Większość domów należy do tej samej rodziny. Ci, którzy je wynajmują, funkcjonują w klanowej wspólnocie, odgradzając się od zewnętrznego świata. Jednak ulice są niespokojne, dochodzi do aktów wandalizmu i nagle mieszkańcy idą po – zdawać by się mogło – rozum do głowy.
To właśnie na jednej z ulic dzielnicy Setúbal, gdzie większość nieruchomości należy do jednej rodziny, jak w soczewce skupia się szereg problemów współczesnej Brazylii: nierówności ekonomiczno-społeczne, bariery klasowe i rasowe, oligarchiczne struktury władzy, przemoc dnia codziennego, których źródeł należy szukać w kolonialnej przeszłości. I choć luksusowe apartamentowce strzeżone są przez cały system zabezpieczeń (mury, kraty, kamery, portierzy), to mieszkańcom dzielnicy nieustannie towarzyszy podskórne poczucie zagrożenia, które, tak jak dźwięki dochodzące z sąsiedztwa, wdziera się w ich codzienność i zakłóca spokojny sen. Ich poczucie bezpieczeństwa ma zwiększyć firma ochroniarska, która właśnie rozpoczyna działalność w dzielnicy, ale czy na pewno tak się stanie?
Magdalena Walczuk, współzałożycielka i prezes Fundacji Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis; od 2011 r. pracuje w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, gdzie prowadzi zajęcia języka portugalskiego w wersji brazylijskiej oraz przedmioty dotyczące kultury i kwestii społeczno-politycznych Brazylii, a także przygotowuje rozprawę doktorską na temat literatury afrobrazyliskiej; ma na koncie publikacje oraz konsultację merytoryczną książek na temat Brazylii, a także organizację i udział w licznych wydarzeniach promujących kulturę brazylijską w Polsce; pracuje też jako tłumacz języka portugalskiego.