Europejski Dzień Kina Artystycznego – pokaz najnowszego Kusturicy!

13.10.2017

15 października 2017 Europejski Dzień Kina Artystycznego w polskich kinach niezależnych! na Stacji przygotowaliśmy z tej okazji  pokaz przedpremierowy najnowszego filmu Emira Kusturicy z Monica Bellucci w roli głównej – „Na mlecznej drodze”. Przed seansem wzniesiemy toast za kino europejskie!Stacja Falenica to kino o unikalnym charakterze, w którym wyselekcjonowane i najnowsze filmy ogląda się siedząc przy stolikach. Salę obsługują kelnerzy. Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych widzów wprowadziliśmy do menu napoje alkoholowe, markowe wina i piwa rzemieślnicze. Wierzymy, że oglądanie na wieczornych seansach wartościowych europejskich filmów przy lampce wina, będzie promować alternatywny wobec popcornowo-kartonowego styl odbioru i spędzania czasu na sali. Dlatego 15 paźdzernika o 20:30 zapraszamy na seans dobrego europejskiego filmu, na którym każdego widza powitamy lampką wina lub szklanką piwa od lokalnego browarnika. Wszystko po to, by rozsmakować się w kinie. Na wielu poziomach. Specjalnie na tę okazję wybraliśmy film „Na mlecznej drodze” Emira Kusturicy. Emir Kusturica miał u nas swoją retrospektywę w 2013 r. i jest dla nas i wielu naszych widzów symbolem kina artystycznego z Europy.

O akcji:
Na niedzielę 15 października 70 polskich kin studyjnych i lokalnych przygotowało specjalne projekcje i programy wokół europejskiej kinematografii, by świętować Europejski Dzień Kina Artystycznego. Tego dnia kina studyjne na całym kontynencie łączą swe siły i zaznaczają jako silna marka na rynku kinowym zaangażowana w szerzenie różnorodności kulturowej. Europejski Dzień Kina Artystycznego udowodnia, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. 15 października kierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Pokazujemy, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne.

Organizatorem wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ambasadorami tegorocznego Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy THE SQUARE i THE WORKSHOP święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych.