Czy kosynier walczył tylko kosą? Pokaz specjalny filmu POWSTANIEC 1863 + prelekcja

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu POWSTANIEC 1863 oraz prelekcję o powstańczych realiach.

Czy kosynier walczył tylko kosą?

Jak się nabijało karabin?

Co powstańcy mieli przy rogatywce?

Na te i inne pytania odpowiemy już 24 stycznia o godz. 20:15.

>>> LINK DO BILETÓW <<<

Na osoby uczestniczące w wydarzeniu będzie czekała kulinarna niespodzianka!

Podczas spotkania zaprezentujemy przedstawicieli powstańczych oddziałów, charakterystyczne elementy ich ubioru, czym walczyli i jaka była ich taktyka.

Powiemy także o powstańczych działaniach w okolicach dzisiejszej Falenicy!

Prelegentem podczas spotkania będzie Bartosz Mróz, pasjonat historii i członek stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej Semper Fidelis Res Publicae.

o filmie:

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat.

Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy.

Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Zapraszamy serdecznie!