Areta Szpura w Stacji Falenica

Nowa książka „Instrukcja obsługi przyszłości” Arety Szpury podpowiada, jak zostać bohaterem i zmienić świat na lepsze. O tym też jest dokument BIGGER THAN US, który wyświetlamy w naszym kinie. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dyskusję o książce, połączoną z pokazem filmu.

zapraszamy

w PIĄTEK, 13 MAJA

pokaz filmu „Bigger Than Us” o godz. 19:30, bilety: 19 zł kupicie tutaj…

spotkanie z Aretą Szpurą o godz. 21:00, wstęp na samo spotkanie jest wolny

Melati – główna bohaterka filmu „Bigger Than Us” – od sześciu lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe młode pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Nastolatkowie i młodzi ludzie na całym świecie walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności. O godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i dbają o innych. O ziemię. To oni dokonują zmian.

Melati podróżuje po całym świecie, żeby ich spotkać. Chce zrozumieć, jak się nie poddawać i dalej robić swoje. Od faveli w Rio po odległe wioski Malawi, od tratw przybijających do wybrzeży wyspy Lesbos, po ceremonie organizowane przez rdzennych Amerykanów w górach Colorado – Rene, Mary, Xiu, Memory, Mohamad i Winnie pokazują nam świat, gdzie rządzą odwaga i radość, gdzie ludzie poświęcają się wyższym celom.

W czasach, kiedy wydaje się, że wszystko się rozpada, ci młodzi ludzie pokazują nam, jak żyć. Podobnie jak Areta Szpura, autorka książki „Instrukcja obsługi przyszłości”. Młodzi idą za nią i za zaproszonymi przez nią do tej książki bohaterami. Wydana właśnie „Instrukcja obsługi przyszłości” to kontynuacja bestsellera „Jak uratować świat?”.

Czy jesteśmy w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną? Jakie mamy alternatywy dla kapitalizmu, który bezsprzecznie wpływa na kondycję Ziemi? Jak będzie wyglądało rolnictwo przyszłości? Czy w kolejnych dekadach mamy szansę wykarmić 10 miliardów ludzi? Czy szkoły demokratyczne mogą być bardziej ekologiczną odpowiedzią na dzisiejszy system edukacji? Jak budować miasta przyszłości? Na te i inne palące pytania próbują odpowiadać w książce m.in.: Mirosław Proppé (WWF Polska), Jan Mencwel (Miasto Jest Nasze), profesor Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego, Forum Odpowiedzialnego Biznesu) czy Marianna Kłosińska (Fundacja Bullerbyn).

„Bigger Than Us” i „Instrukcja obsługi przyszłości” zamiast zniechęcać, sprawiają, że chce się wstać z łóżka i zacząć działać. A więc może Wy też macie ochotę zostać bohaterami i zmienić przyszłość świata?