Architektura drewniana Warszawy – link

Ukazał się niezwykle ważny dla naszych okolic „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Architektura drewniana Warszawy”. Spotkanie z twórcami tego projektu w Stacji Falenica już w środę, 25 stycznia, o godz. 18:30. Wezmą w nim udział: autorzy książki Iwona Bartnik i Hubert Kosiniec oraz Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, prowadzenie: Anna Łazar, która opowie również o swoich doświadczeniach związanych z remontem własnego drewnianego domu.

Poradnik można pobrać bezpłatnie na stronie wydawcy – Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich TUTAJ>>>
Papierowe egzemplarze książki (również bezpłatnie) będą dostępne na naszym spotkaniu.

Zabytkowa architektura drewniana zachowana w Warszawie jest niewystarczająco rozpoznana i zdecydowanie zbyt słabo rozpropagowana. Na linii otwockiej każdego dnia znikają kolejne drewniane budynki. Wielu mieszkańców wciąż ich nie docenia lub nie wie, jak zmierzyć się z ich konserwacją.

Aby to zmienić Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich opracowało „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Architektura drewniana Warszawy”. To kolejna pozycja z zainicjowanej i finansowanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków serii poradników dobrych praktyk architektonicznych.

AUTORZY PISZĄ: „Przygotowywany przez nas poradnik ma na celu wypromowanie i upowszechnienie wśród właścicieli i użytkowników drewnianych domów przykładów właściwych metod i rozwiązań konserwatorskich oraz zasygnalizowanie najczęściej popełnianych błędów. Ma służyć jako przewodnik po całym procesie konserwatorskim – począwszy od uwarunkowań teoretycznych i formalno-prawnych po zbiór praktycznych wskazówek i porad. Chcielibyśmy również, aby ułatwił on potencjalnym inwestorom zrozumienie specyfiki drewnianej architektury oraz uzmysłowił potrzebę poszanowania historycznej materii. Dzięki temu można bowiem uniknąć działań niekorzystnych, powodujących nieodwracalne zmiany i straty w zabytkowych zasobach.

Terenem badań jest obszar zamykający się w obecnych granicach Warszawy, jednak przewodnik jest adresowany do wszystkich zainteresowanych dawnym budownictwem drewnianym, bez względu na to, gdzie się znajdują, i jakie są ich relacje z tego rodzaju obiektami.”

Podawajcie tę publikacje dalej! Razem dbajmy o drewnianą architekturę Warszawy!

Publikacja jest współfinansowana przez m.st. Warszawa. Partnerem projektu jest marka Ottoson AB i jej przedstawiciel w Polsce firma Baltic Paint
Wydawca: Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich