81. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie
Jak co roku zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach bardzo dla nas ważnego wydarzenia: zagłady gett żydowskich w Rembertowie, Otwocku i Falenicy.
Na stronie Żydzi otwoccy znajdziecie szczegółowy opis obchodów, które rozpoczną się 18 sierpnia o godz. 18:00 premierą książki SEBASTIANA RAKOWSKIEGO „Szkoła samodzielności. Historia Zakładu Leczniczo-Wychowawczego «Centos» w Otwocku 1928–1942”
MIEJSCE: Klub „Smok”, Otwock, ul. Warszawska 11/13.
W Falenicy program obchodów przedstawia się następująco:
20 sierpnia, niedziela
godz. 17:30 – ZAPALENIE ZNICZY NA RAMPIE KOLEJOWEJ
godz. 18:00 – SPOTKANIE PRZY POMNIKU upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, vis-à-vis Kinokawiarni
godz. 18:30 – PROJEKCJA ETIUDY FILMOWEJ „JUTTA I JA” w reżyserii Macieja Cendrowskiego
Film dokumentalny z 2014 r. ukazuje historię Jutty Szabasson – ur. 1937, córki Niemki i polskiego Żyda, którzy w październiku 1938 r. znaleźli się w Falenicy. Jej rodzice zginęli w 1940 r. Dzięki pomocy przypadkowych osób i nieprawdopodobnemu szczęściu, dziewczynka przeżyła nie tylko koszmar getta, lecz uniknęła wywózki do obozu zagłady w Treblince. Człowiek w mundurze (nie wiadomo nic więcej) wypchnął ją z peronu stacji w dniu likwidacji getta w Falenicy 20 sierpnia 1942.
Po wojnie Jutta mieszkała w licznych sierocińcach, aż wreszcie trafiła do Izraela. Film przedstawia historię jej poszukiwań przybranej matki, Stefanii Cendrowskiej. Wspiera ją w tym autor filmu, zaciekawiony przypadkową zbieżnością nazwisk.
Jutta – obecnie Judith Cohen – należy do ostatnich żyjących świadków Zagłady związanych z Falenicą.
21 sierpnia, poniedziałek
godz. 18:00 – pokaz filmu FALENICKA ATLANTYDA (reż. Ireneusz Dobrowolski, Justyn Kołakowski)
Uwaga dla osób przyjezdnych:
W związku z prowadzonymi remontami ruch kolejowy z Warszawy do Otwocka w sierpniu br. odbywa się z dużymi zmianami i zakłóceniami. Prosimy o śledzenie aktualnych informacji.