80. rocznica zagłady gett w Falenicy, Rembertowie i Otwocku

Jak co roku to dla nas czas szczególny, bo pamiętamy! W tym roku obchodzimy okrągłą, 80 rocznicę zagłady gett na linii otwockiej i wywózki ludności żydowskiej do Treblinki. Spotkajmy się, m.in. na naszej Stacji Falenica, żeby uczcić ich pamięć i powspominać.

Dziać się będzie dużo – wystawy, koncerty, spacery, wykłady.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ…

W PIĄTEK, 19 sierpnia, o godz. 17:00 wyruszy MARSZ PAMIĘCI I MODLITWY w 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów (rozpoczęcie – ul. Reymonta, przy rondzie Bronisława Marchlewicza).

W SOBOTĘ, 20 sierpnia, o godz. 17:00 – wyprawa rowerowa z Sebastianem Rakowskim (prezesem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka) śladami getta otwockiego. Rozpoczęcie na skwerze Pamięci Żydów Otwockich, przy pompie.

W NIEDZIELĘ, 21 sierpnia, w godz. 13:00–17:30 – MARSZ PAMIĘCI REMBERTÓW–FALENICA Uczestnicy marszu przejdą tę samą 15-kilometrową trasę, jaką przeszli 20 sierpnia 1942 r. rembertowscy Żydzi, by dołączyć w Falenicy do mieszkańców tutejszego getta, skąd wszystkich wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
Wyruszymy o godz. 13:00 z Rembertowa (ul. Cyrulików, róg Chruściela), o godz. 18:00 spotkamy się przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, vis a vis stacji PKP Falenica.
Około godz. 18:30, po zakończeniu obchodów, w naszej Kinokawiarni Stacja Falenica POKAZ DOKUMENTU „FALENICKA ATLANTYDA”.

Polecamy jeszcze:
W ŚRODĘ, 24 sierpnia, o godz. 19:00 – koncert Karoliny Cichej z zespołem „Pieśni żydowskie z Podlasia” na scenie plenerowej przed Teatrem Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku (ul. Armii Krajowej 4).

W PIĄTEK, 26 sierpnia, o godz. 19:30 – otwarcie wystawy GAJ EDEN – RAJ? SANATORIUM IM. MEDEMA W MIEDZESZYNIE w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52) oraz koncert Pawła Szamburskiego z zespołem tam o godz. 20:00.

Organizatorami wydarzeń są: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie, Europejski Instytut Kultury, Fundacja Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy