4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych | Rodzinny Poranek Filmowy

Tak, to już czwarta edycja najbardziej filmowej imprezy Stolicy, w której udział biorą wszystkie studyjne kina miasta, a gospodynią jest… Warszawska Syrenka!

W każdym kinie w ramach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zaplanowano szereg wydarzeń: pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery, a nawet potańcówkę.

Do zobaczenia ponadczasowa klasyka, kroniki filmowe, Teatroteki, a także najnowsze europejskie produkcje – w tym filmy dla dzieci – w przedpremierowej odsłonie.

Część wydarzeń jest bezpłatna, część w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Zapraszamy!

Do udziału w wydarzeniach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zachęcamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, ale wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.

W ramach TWKS zapraszamy na RODZINNY PORANEK FILMOWY Z POKAZEM ANIMOWANYCH LEGEND WARSZAWSKICH + warsztaty plastyczne

SOBOTA, 20 KWIETNIA, godz. 11:00 – 12:30

LINK DO BILETÓW

Co obejrzymy?

1. ZŁOTA KACZKA
Reżyseria: Jacek Kasprzycki
Scenariusz, dialogi: Aniela Lubieniecka
na motywach baśni Artura Oppmana pod tym samym tytułem

Lutek pracuje w piekarni Skibki. Pewnego razu Skibka widzi, jak Lutek daje Emilce, bezdomnej dziewczynce, bułkę. Rozzłoszczony wyrzuca Lutka na bruk. Emilka i Lutek spotykają Pana Franciszka, warszawskiego dorożkarza. Pan Franciszek, opowiada dzieciom o jeziorze w podziemiach zamku na Ordynackiej, po którym pływa Złota Kaczka. Każdemu, kto spotka ją tam o północy, daje sakiewkę złotych dukatów. Lutek postanawia iść do zamku. O północy zjawia się Złota Kaczka. Daje mu sakiewkę dukatów i znika. Szczęśliwy Lutek szuka Emilki, ale nigdzie nie może jej znaleźć. Dowiaduje się o zrujnowanej piekarni. Kupuje ją i odtąd sam wypieka chleb. Pewnego deszczowego dnia, Lutek widzi zziębniętą i głodną dziewczynkę. Daje jej dukaty od Złotej Kaczki. Okazuje się, że to Emilka. Nagle, pojawia się Złota Kaczka, zamienia w dziewczynę i opowiada swoją historię. Za to, że przepędziła od swoich drzwi głodnego i zziębniętego starca, została zaklęta w Złota Kaczkę. Miała być nią tak długo, aż ktoś, komu da dukaty, podzieli się z innymi. Z wszystkich, którzy wzięli od niej sakiewkę, tylko Lutek nie wydał wszystkiego na siebie. Dzięki temu zaklęcie straciło swoją moc.

2. WARSZAWSKA SYRENKA
Reżyseria: Paweł Czarzasty
Scenariusz: Barbara Kurek
na motywach bajki Artura Oppmana pt. „Syrena”

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w górę Wisły, w głąb nieznanego lądu. Nieopodal rybackiej wioski spotyka Suma, który pokazuje jej okolicę. Nisza w zakolu rzeki daje jej schronienie, a ryby i raki stają się jej nowymi przyjaciółmi. Syrenka często śpiewa, a jej piękny głos zachwyca Szymka, chłopca, który wraz z bratem Mateuszem pomaga ojcu w łowieniu ryb. Pewnego razu Szymkowi udaje się zobaczyć Syrenkę i odtąd ciągle o niej myśli. Kiedy pyta Pustelnika o jej pochodzenie, ten opowiada mu o Syrence i przestrzega, żeby lepiej o niej nie rozpowiadać, bo może spotkać ją jakaś krzywda. Jednak Szymek dzieli się swoim odkryciem z Mateuszem. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy pewnej nocy odkrywa, że Ojciec i brat uwięzili Syrenkę i chcą sprzedać ją Księciu… czyli opowieść o tym, że umiłowanie wolności jest w życiu najważniejsze, a próbę odebrania jej komukolwiek, spotka zasłużona kara…

3. BAZYLISZEK
Reżyseria, scenografia, dekoracje: Andrzej Kukuła
Scenariusz, dialogi: Ewa Jabłońska
na motywach baśni Artura Oppanna

Halszka i Maciek, wbrew zakazowi ojca, kowala Ostrogi, wchodzą do ciemnej piwnicy. Okazuje się, że mieszka w niej bazyliszek, smok, który zamienia wzrokiem swoje ofiary w kamienne posągi. Na pomoc dzieciom spieszy Ostroga i mieszkańcy miasta. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera ich Czarodziej. Ostroga ubiera lśniącą jak lustro zbroję i idzie ratować dzieci. Dzięki podstępowi uwalnia je, a bazyliszek po spojrzeniu w swoje odbicie w zbroi Ostrogi, zamienia się w kamienny posąg.


Szczegółowy program i informacje online i offline w wybranych kinach studyjnych.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.


Nasi partnerzy:

SKS, MOJEeKINO.pl, RMF Classic, WFDiF, Pełna Sala, Klatki na oczach

Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet.

Kina studyjne od lat wspaniale wpisują się w filmowe tradycje Warszawy łącząc w sobie doświadczenie i nowoczesność – to tu zobaczysz filmową klasykę w świetnej jakości, najnowsze artystyczne produkcje z całego świata, a po seansach porozmawiasz o kinie
podczas ciekawych dyskusji ze specjalistami, twórcami i ludźmi kultury.

Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych promując kina studyjne promuje kulturę filmową najwyższej jakości: uwrażliwia, zbliża, łączy, edukuje.

WSPIERAJMY KINA STUDYJNE!