Gdzie indziej można obejrzeć dobry film na ekranie, za którym kursują pociągi, w kinie, do którego sal można wejść z filiżanką dobrej kawy i wyśmienitym ciastem na talerzu?

KINOKAWIARNIA STACJA FALENICA

to miejsce, w którym wysoka kultura współgra ze spokojem i relaksem w przedwojennej przestrzeni dawnego dworca kolejowego. Misją Kinokawiarni Stacja Falenica jest dostarczanie gościom zarówno refleksji, jak i rozrywki poprzez dobór dobrych, mądrych filmów i książek, znakomitej oferty kawiarni, a także przybliżanie historii Linii Otwockiej. Jesteśmy kinem studyjnym w duchu slow cinema.


SLOW CINEMA

Stuletni, modernistyczny budynek dworca kolejowego zamieniony w kino. Stoliki, kelnerzy i wartościowe spotkania z kulturą tworzą wyjątkową atmosferę.

Kinokawiarnia Stacja Falenica otworzyła się w 2010 roku. Do dyspozycji widzów mamy dwie sale kinowe, kawiarnię i księgarnię. Obok działa też letni ogródek. Idea Stacji to „Slow Cinema”, co sprowadza się nie tylko do starannego doboru filmów, ale również całej filozofii ich prezentacji.

Kinokawiarnia Stacja Falenica jest zrzeszona w Sieci Kin Studyjnych, Stowarzyszeniu Kin Studyjnych oraz należy do prestiżowej sieci skupiającej art-housowe kina w Europie – Europa Cinemas.

Jeździmy na festiwale i spotkania kiniarzy w Polsce i w Europie. Wszystko po to, aby nasz repertuar był dopasowany do wysokich oczekiwań naszych widzów. Idea Slow Cinema, której jesteśmy wyznawcami, to jednak nie tylko staranny dobór filmów. To także cała filozofia ich prezentacji.

Widzowie w dużej sali siedzą przy stolikach w wygodnych fotelach, obsługiwani są przez kelnerów i delektują się zarówno filmem, jak i dobrą kawą, ciastkiem lub winem. Minimum reklam (do 10 minut), minimum pośpiechu i zgiełku wielosalowych multipleksów, maksimum odprężenia i relaksu.

MIEJSCE KULTURY

Stacja Falenica, oprócz prezentacji filmów, spełnia także funkcję ośrodka kultury, który aktywizuje i gromadzi lokalną społeczność wokół wielu inicjatyw. Duża sala często zmienia się w przestrzeń koncertową, teatralną, konferencyjną, warsztatową czy parkiet do tańca. W Stacji Falenica odbywają się zajęcia edukacyjne dla młodzieży z rozumienia i tworzenia filmów, a także dla seniorów, promocje książek i warsztaty dla najmłodszych.

KAWIARNIA

Chętnie odwiedzana nie tylko przez lokalnych mieszkańców, ale także przez przybyszów spoza Wawra. W 2017 roku przeszła gruntowną modernizację z elementem, który wrósł na stałe jako pamiątkowe zdjęcie z Falenicy: artystyczną grafiką na jej suficie nawiązującą do elementów Linii Otwockiej, jej historii i mieszkańców. Nieustająco trwa zabawa w „zgadywanie” : któż to jest przedstawiony na Falenickiej grafice w Stacji. Dołączcie do tej zabawy… ?

10 LAT

Stacja Falenica otworzyła się w roku 2010. W 2020 mija już 10 lat. Przez ten czas bardzo zżyliśmy się z naszymi widzami i mieszkańcami linii otwockiej. Życzylibyśmy sobie aby Stacja istniała jeszcze następne przynajmniej 10, 20 lat ?. Sami jesteśmy ciekawi kolejnych rocznic: jak będzie wyglądała nasza dzielnica, jak kino, jak budynek dworca (liczymy, że uda się go odremontować z zewnątrz już wkrótce). Z czystej ciekawości i z wielką przyjemnością zatem, będziemy pracować dalej, dostarczając Państwu dobrych filmów, niezapomnianych wrażeń oraz kultury w jakiej sami chcielibyśmy uczestniczyć. Do zobaczenia na Stacji!


ZESPÓŁ STACJI

  • Ewa Jaskólska – Prezeska Zarządu, program filmowy, ewa.jaskolska@stacjafalenica.pl
  • Kinga Szulc-Karwowska – managerka kawiarni i kina, info@stracjafalenica.pl
  • Paulina Szymańska – rozliczenia, paulina.szymanska@stacjafalenica.pl
  • Elżbieta Starakiewicz – księgarnia, ksiegarnia@stacjafalenica.pl
  • Magdalena Mróz – edukacja filmowa, komunikacja z widzami, promocja, magda.mroz@stacjafalenica.pl
  • zespół kelnerów,

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • WAWERCZYK ROKU 2010, EWA JASKÓLSKA – w kategorii kultura
  • WDECHY 2010 – nominacja do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej
  • WDECHY 2010
  • MEDAL WAWERSKI 2011 – za najciekawszą inicjatywę kulturalną w Wawrze
  • WAWERSKI LIŚĆ DĘBU 2016, EWA JASKÓLSKA – nagroda na 150-lecie gminy Wawer
  • WARSZAWIAKI 2018 – najlepsze kino w Warszawie

BUDYNEK DWORCA

W Falenicy spotkacie dwa zabytkowe budynki dworcowe. Jednym z nich jest dawny budynek dworcowy kolei nadwiślańskiej , drewniany, parterowy, wzniesiony ok. 1900 r. Istnieje do dziś, jednak został opuszczony przez mieszkańców komunalnych w roku 2017 i od tego czasu stoi pusty.

Drugim budynkiem jest dworzec murowany, wzniesiony w okresie międzywojennym ubiegłego wieku. W latach 30tych ub. wieku, w trakcie prac związanych z elektryfikacją linii kolejowej do Otwocka oraz budową wiat peronowych, został lekko przebudowany. Ma cechy architektury modernistycznej na wzór dworców kolejowych z terenu Niemiec, zdobiony prostokątnymi płycinami. W dawnych czasach, oprócz poczekalni, kas działała w nim także restauracja. Służyła wszystkim mieszkańcom.

Dworzec pełnił swoją funkcję kolejową do lat 90-tych XX wieku. Potem, opuszczony, zaniedbany oraz nie wzbudzający niczyjego zainteresowania – popadał w ruinę. Obiekt gruntownie wyremontowaliśmy wewnątrz na potrzeby adaptacji dla celów kina w roku 2010. Remont trwał rok. Wywieźliśmy 17 kontenerów gruzu. Zadbaliśmy o zabytkowe i zachowane elementy. Pierwszy seans w nowym kinie odbył się 19 czerwca 2010 roku.


NAPISALI O NAS

https://linia.com.pl/2018/02/13/najlepsze-kino-stolicy-falenicy/

https://ladnebebe.pl/stacja-falenica-z-pociagu-do-kina/

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1520974,1,kino-w-opuszczonej-stacji-kolejowej.read

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34861,12229801,Stacja_dobre_kino__Co_przyciaga_widzow_do_Falenicy_.html

https://www.transport-publiczny.pl/mobile/jak-wykorzystac-byle-obiekty-kolejowe-przykladem-doskonalym-stacja-falenica-52172.html

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,80530,19016268,oddam-dworzec-w-dobre-rece.html?disableRedirects=true

https://publicystyka.ngo.pl/trzeba-robic-cos-dla-swiata

https://tustolica.pl/nowa-sala-kinowa-na-stacji-falenica_76188

Wywiad z Ewą Jaskólską, właścicielką i pomysłodawczynią Kinokawiarni Stacja Falenica w ramach cyklu wywiadów Lato na Linii. Projekt organizowany przez Dom Spotkań z Historią i prowadzony przez Agnieszkę Kowalską.