Stacja Książka – listopad

4.11 ANNA KRÓL „KAMIENNY SUFIT. OPOWIEŚĆ O PIERWSZYCH TATERNICZKACH” (wyd. Znak)

Na Mokotowie prowadzi z Pauliną Wilk kawiarnio-księgarnię i niezależne centrum literackie Big Book Café. Współtworzy Big Book Festival i oficynę wydawniczą Wilk&Król. Oprócz tego reżyseruje spektakle teatralne, pisze książki („Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia”, „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”) i artykuły. Jest wegetarianką, chce dobrze karmić swoich gości, dlatego sama układa menu Big Book Café. Przyjaźni się ze swoim psem – suczką Miszą. Niedawno ukazała się jej książka o pierwszych taterniczkach. Nie zdziwiła nas, bo Ania Król sama zajmuje się wspinaczką. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” mówiła o swoich bohaterkach: „Były niezwykle odważne, brawurowe. I niestety też, żadna z nich nie była tak naprawdę szczęśliwa. Ale także dobór nazwisk nie był przypadkowy, bo przecież nie opisałam każdej taterniczki tamtych czasów – studiując ich losy, musiałam mieć pewność, że jest w nich coś, co skłania mnie do tego, żeby poznać je bliżej.”

11.11 EWA SOLARZ I ŁUKASZ MAJEWSKI TIN BOY „ELEMENTARZ POLSKIEJ KULTURY” (dla dzieci, ale nie tylko, wyd. Wytwórnia)

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś znienacka prosi nas o wymienienie najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej – najlepiej takich znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Chopin niestety odpada. Jeśli interesujemy się filmem wymienimy Wajdę, Kieślowskiego, Polańskiego, Holland, jeśli jazzem wymienimy Komedę, Stańko, Urbaniaka, jeśli teatrem Grotowskiego, Kantora… i tak dalej. „Elementarz polskiej kultury” jest swoistą ściągawką z polskiej kultury, podpowiada, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce można przywoływać. Podzielona na 11 dziedzin kultury została zilustrowana przez jedenastu uzdolnionych grafików młodego pokolenia. Ich ilustracje stanowią główną, wizualną treść książki. Podczas spotkania w Falenicy Ewa Solarz pomysłodawczyni i współautorka książki i Łukasz Majewski -Tin Boy – jeden z jedenastu ilustratorów opowiedzą o współczesnej polskiej grafice, fenomenie polskiej szkoły plakatu i o tym czy łatwo ilustrować dzieła sztuki.

18.11 JOANNA BRODZIK „UMAMI. OPOWIEŚCI I PRZEPISY” (wyd. Znak)

Bardzo się cieszymy, że Joanna Brodzik przyjęła to zaproszenie, bo to jedna z naszych ulubionych aktorek. Spotkanie w Falenicy będzie jednym z pierwszych, promujących jej najnowszą książkę kucharską. „Umami” to mądra i dowcipna opowieść kulinarna, która powstała z miłości do jedzenia, szacunku do produktów i umiejętności słuchania historii opowiadanych przy wspólnym stole. Joanna Brodzik wraca w niej do smaków z dzieciństwa, ale też odbywa zmysłową podróż przez kontynenty. Opowiada o tym, jaki wpływ na kulinarną mapę świata mieli Marco Polo, Krzysztof Kolumb czy Amerigo Vespucci i kto przypłacił życiem ich wiekopomne odkrycia, jaki związek z soczewką ma soczewica i uprawy jakich roślin zmieniły bieg historii.

25.11 AGATA ROMANIUK „KOCIA SZAJKA I NAPAD NA MOŚCIE” (dla dzieci, ale nie tylko, wyd. Agora)

Agata Romaniuk to wspaniała gawędziarka, więc na tym spotkaniu i dorośli nie będą się nudzić. Dzieciom znana jest jako Pani Wieczorynka, opowiadająca na Facebooku dowcipne bajki na dobranoc. Jest doktorantką nauk społecznych i reporterką, autorką książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” i bestsellerowej serii dla dzieci „Kocia Szajka”. Właśnie ukazała się trzecia cześć tej historii, reklamowana jako „detektywistyczna historia z pazurem”. Akcja książek z tej serii rozgrywa się w Cieszynie, mieście tętniącym życiem i pełnym tajemnic. Miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji pomagają policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Do tej pory ukazały się: „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” oraz „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”. Każdy tom serii może być czytany oddzielnie. Już nie możemy doczekać się tego spotkania!