Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej

„Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” to ilustrowane doskonałymi zdjęciami zaproszenie do jednej z najciekawszych podwarszawskich okolic — magicznego miejsca zwanego linią otwocką.

Dziennikarka i historyczka sztuki Agnieszka Kowalska (która pracuje również w Kinokawiarni Stacja Falenica) oprowadza w nim po swoich ulubionych ścieżkach Wawra, Anina, Międzylesia, Radości, Miedzeszyna, Falenicy, Michalina, Józefowa, Świdra, Otwocka, Śródborowa i Celestynowa. Wycieczki zaplanowane są w taki sposób, by nawet w jeden dzień zobaczyć to, co jest w tych miejscach najpiękniejsze — sosnowe lasy, wydmy, bagna, rezerwaty przyrody nad Wisłą, świdermajery, modernistyczną architekturę i ślady żydowskiej społeczności.

Wielkie sanatoria i najpiękniejsze drewniane domy w stylu nadświdrzańskim (tzw. świdermajery) powstały na linii otwockiej już w XIX wieku. To właśnie tam mieszkanki i mieszkańcy Warszawy spędzali letnie miesiące i „leczyli się klimatem”.

Najważniejszy okres rozwoju tych terenów przypada na lata 20. i 30. XX wieku — i temu okresowi poświęcona jest wystawa „Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku”, która miała swoją premierę w sierpniu 2021 roku w Domu Spotkań z Historią, a następnie wyruszyła w podróż po kolejnych stacjach linii otwockiej.

Książkę kupicie w naszej księgarni stacjonarnie i online TUTAJ…