Titina

Czas trwania: 91 min.
Reżyseria: Kajsa Næss
Premiera: 7 lipca

Umberto to świetny inżynier, zajmujący się sterowcami. Zarówno w pracy, jak i  w domu, towarzyszy mu ukochana suczka Titina. Umberto znalazł ją, błąkającą się kiedyś po ulicach Rzymu. Od tamtej pory są nierozłączni. Pewnego dnia sam Roald Amundsen zamawia u niego statek powietrzny, którym podbije biegun północny. Wkrótce Umberto, Roald i Titina ruszają na niesamowitą wyprawę do ostatniego, nieodkrytego miejsca na Ziemi.

Kategoria wiekowa 9+

Film z rekomendacją Zespołu Edukatorów Filmowych

Rekomendacja ZEF
Film łączy animację z fragmentami dokumentalnych nagrań, przybliżając historię transpolarnego lotu Amundsena-Ellswortha-Nobilego z roku 1926. Wspólnymi siłami panowie przeprowadzili udaną wyprawę na biegun północny, w której wziął udział także piesek włoskiego generała, o imieniu Titina. Animacja prezentuje wydarzenia z perspektywy Titiny.

Treści, zawarte w Titinie, pozwalają wprowadzić wiele ciekawych tematów do rozmowy. Co sprawia, że chcemy przeżyć przygodę pomimo niebezpieczeństw? Dlaczego wielcy odkrywcy skłócili się po wyprawie? Co jest trudnego w pracy zespołowej? Co sprawia, że lekceważymy wkład innych w nasze sukcesy? Czy zwierzęta powinny brać udział w niebezpiecznych wyprawach i przygodach? Nieczęsto pojawia się na ekranie tak poruszająca historia, która ilustruje wartość solidarności w obliczu niebezpieczeństwa oraz koszt, jaki niesie nadmierna ambicja

W tle, oprócz wątków podróżniczych, pojawiają się też wydarzenia historyczne z okresu przedwojennych Włoch Mussoliniego. Film wiernie odwzorowuje perypetie historycznych postaci, co może pomóc nauczycielom historii czy geografii poszerzyć perspektywę realizowanych lekcji. Wątek historyczny, a także polityczny kontekst samej podróży w celu zdobycia bieguna, wymagają wcześniejszego przygotowania młodych widzów.

Film oceniało 4. ekspertów ZEF. Eksperci rekomendujący film: Karolina Giedrys-Majkut, Michał Domagalski, Marcin Drzazga

Źródło, link

Dostępne terminy