The old oak

Czas trwania: 113 min.
Reżyseria: Ken Loach
Premiera: 10 maja

Ostatni film w karierze Kena Loacha to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym nienawiści. Reżyser po raz kolejny bierze na warsztat ważny temat społeczny i szuka światła tam, gdzie często jest je trudno zauważyć.

Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes, a na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał 6 Nagród Publiczności.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.

Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie ważny społeczny temat. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

Nagrody
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ghent – nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamptons
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinefest Sudbury – nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palic – nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary – nagroda publiczności

Dostępne terminy

04.06.2024
19:00
19.05.2024
14:45
21.05.2024
20:00