Szczęście Mikołajka

Czas trwania: 82 min
Reżyseria: Fredon/Massoubre
Premiera: 3 marca

Tradycyjnie animowany, wierny oryginalnym rysunkom film, łączący ekranizację przygód Mikołajka z biograficzną opowieścią o ich powstawaniu i o losach twórców: René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo. Mikołajek sam często wchodzi w interakcje ze swoimi twórcami, rozmawia z nimi, zadaje dociekliwe pytania.

Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wia­domo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat.

Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował nie­łatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy. Każda ich przygoda wywołuje istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo.

Nie sposób ich jednak nie kochać, bo wszystko czego dotkną zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość.

To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni swoich twór­ców Renégo Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempégo, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili.

Zespół Edukatorów Filmowych ZEF daje filmowi swój znak jakości i rekomenduje dla grupy wiekowej 9+. Edukatorzy piszą: „Film znakomicie wprowadza widza w proces twórczy, w tajniki pracy pisarza i rysownika, a także w najnowszą historię Francji. Może być zachętą do omówienia tego jak powstaje opowiadanie, jak komiks, a jak film animowany. Mocno wybrzmiewa w filmie stwierdzenie Goscinny’ego, że inspiracje do swojej twórczości czerpał z marzeń oraz z obserwacji otaczającego go świata i wyznanie Sempego, że dzięki Mikołajkowi przeżywa wymarzone dzieciństwo.”

Dostępne terminy