Rodzinny Poranek Filmowy 15/2024
W sobotnie poranki, o godz. 11:00 zapraszamy Was wraz z maluchami w wieku 3-7 lat do wspólnego oglądania odcinków z cyklu Baśnie i bajki polskie.
Po seansie zaś twórcze warsztaty inspirowane obejrzanymi historiami poprowadzi nasza animatorka Pani Kasia.
KAMIEŃ NA DNIE JEZIORA (reżyseria, scenariusz, scenografia, dekoracje: Jacek Adamczak, na motywach bajki pt. Kamień pod Wolsztynem)
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… żył sobie pewien zły, chciwy i leniwy Dziedzic, zazdrosny o majątek Hrabiego, który ten zdobył ciężką pracą. Postanawia więc dać ogłoszenie, że sowicie zapłaci temu, kto znajdzie sposób na szybkie pomnożenie jego majątku. Zgłaszają się do niego różni oszuści, w końcu Dziedzic wpada na pomysł, aby udać się do Wróżki. Dowiaduje się od niej, że na dnie jeziora obok jego domu, znajduje się wielki skarb. Dziedzic natychmiast każe wypompować wodę z jeziora i wtedy jego oczom ukazuje się ogromny głaz, a na nim napis: ‘Jeśli masz dobre serce zmiłuj się i obróć mnie’. Zaskoczony Dziedzic w nadziei, że znajdzie skarb, rozkazuje obrócić kamień i wtedy jego oczom ukazuje się inny napis: ‘Dziękuję, żeś mnie odwrócił, bo sobie bok odleżałem’. Zgromadzeni wybuchają śmiechem, a ośmieszony Dziedzic w pośpiechu opuszcza swoje posiadłości… czyli opowieść o tym, że pazerność i chciwość może doprowadzić do śmieszności, a nawet zguby…
Nagrody:
ZŁOTE KADRY Nagroda Główna Jury Dziecięcego dla najlepszego filmu krótkometrażowego, za pouczający morał, który ukazuje problem współczesnego świata, staranną i charakterystyczną grafikę, która wzbudza u widza ciekawość i zachęca do oglądania filmu…, 7 Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda, Nowy Sącz, 2017-10-09
KLUSKOWA BRAMA (reżyseria, scenariusz, scenografia, dekoracje, zdjęcia: Andrzej Kukuła)
na motywach ludowych
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w pewnym zaułku wrocławskim, żyli sobie Gospodyni i Majster, który ponad wszystko na świecie lubił kluski śląskie gotowane przez żonę. Pewnego dnia Majster sprzedaje swoje kluski najpierw Burmistrzowi, a później jego Kucharzowi oraz przyjmuje zamówienie na przyszłość. Wraca do domu i obiecuje żonie, że jej pomoże w gotowaniu bo dzięki kluskom śląskim będą odtąd bogaci, po czym zasypia… Żona dwoi się i troi, aby sprostać zamówieniu, jednak następnego dnia łakomy Majster wszystkie kluski zjada w pobliskim zaułku. Wraca do domu i kłamie, że kluski wróble zjadły… Nagle zrywa się potężny wiatr i zabiera Gospodynię do nieba. Majster zostaje sam… czyli o tym, że egoizm nigdy nie popłaca, a wykorzystywanie pracy innych dla zaspokojenia własnych zachcianek, zawsze będzie ukarane…
SERCE Z PIERNIKA (Reżyseria, scenografia, dekoracje: Anna Dudek)
Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w pewnym górniczym miasteczku był sobie chłopiec o imieniu Szymek. Ojciec pracuje w pobliskiej kopalni, Mama zajmuje się domem. Na dziesiąte urodziny, Mama podarowała Szymkowi piernikowe serce. Chłopiec zabiera je zawsze ze sobą. Na gliniankach spotka Starca, który szuka swojej fajki. Szymek włącza się do poszukiwań, a kiedy zaczyna padać ulewny deszcz, pomaga Starcowi wyciągnąć wózek z błota. W drodze do domu orientuje się, że zgubił prezent od Mamy. Bezskutecznie szuka serca z piernika na gliniankach. Wkrótce Mama Szymka ciężko choruje i chłopiec musi zajmować się gospodarstwem. Często chodzi na glinianki po trawę dla zwierząt i pewnego razu znajduje fajkę. Ku jego zdumieniu, dokładnie w tym samym momencie pojawia się Starzec. Chłopiec opowiada mu o chorobie Matki, a Starzec w podziękowaniu za fajkę wskazuje Szymkowi miejsce pod głogiem, gdzie zakopany jest skarb… czyli opowieść o tym, że za wrażliwość na potrzeby innych i niesienie bezinteresownej pomocy, los zawsze nagradza…