Rodzinny Poranek Filmowy 09/2024

Czas trwania: 80 min.
Reżyseria:
Premiera: 18 maja

sobotnie poranki, o godz. 11:00 zapraszamy Was wraz z maluchami w wieku 3-7 lat do wspólnego oglądania polskich baśni.

Po seansie zaś twórcze warsztaty inspirowane obejrzanymi historiami poprowadzi nasza animatorka Pani Kasia.


O BARTKU DOKTORZE

Reżyseria, scenografia, dekoracje: Andrzej Kukuła

Bartek mieszka z matką w ubogiej chacie. Pewnego razu spotyka krakowskich żaków, którzy idą do szkoły. Postanawia także wyuczyć się na doktora i wyrusza w drogę. Żegna się z matką. Daje jej drewnianego ptaka, którego sam wyrzeźbił. Łza matki upada na rzeźbę.  Ptak ożywa, odlatuje w ślad za Bartkiem, zaprzyjaźnia się z nim i dalej wędrują już razem. Na rynku krakowskim Bartek ulega wypadkowi i tak poznaje doktora Medykusa. Doktor Medykus zabiera chłopca do swojego domu. Bartek, zamiast iść do szkoły, szybko decyduje się na podpatrywanie Medykusa w codziennych praktykach lekarskich. Kiedy doktor wyjeżdża, Bartek przyjmuje chorych. Po powrocie, Medykus karci Bartka i każe mu odejść. Chłopiec jest przekonany, że już wystarczająco umie leczyć ludzi i postanawia wrócić do domu. W powrotnej drodze spotyka Śmierć. Bartek przenosi ją przez bagna. Śmierć obiecuje mu pomóc i uczynić go najsłynniejszym doktorem na świecie. Mimo ostrzeżeń Ptaka, Bartek zawiera z nią układ i odtąd staje się sławny i bogaty. Pewnego razu postanawia oszukać Śmierć i łamie zawartą z nią umowę. Ponosi za to zasłużoną karę.

NAGRODY:
DYPLOM ZA REŻYSERIĘ, International Biennial of Animation „BAB’2003”, Bratysława, Słowacja, 2003


SZKLANA GÓRA

Reżyseria, scenariusz, scenografia, dekoracje: Jacek Adamczak

Jędrek dowiaduje się od Starego Kruka, o złym Czarnoksiężniku, który na szklanej górze więzi piękną Królewnę. Postanawia pospieszyć jej na ratunek. Kiedy dowiadują się o tym jego starsi bracia, Jan i Antoni postanawiają, pierwszy dla sławy, drugi dla skarbów, że to oni zdobędą szklaną górę.  Jednak nie udaje im się pokonać mocy Czarnoksiężnika. Wtedy Jędrek bez wahania wyrusza na szklaną górę. Nie dla sławy, ani dla zaklętych w szkle skarbów, ale po to, by uwolnić Królewnę. Zabiera ze sobą czarodziejskie szpony, które zdobył w walce z Czarnoksiężnikiem, gdy uratował małą Jaskółkę, jedyną przyjaciółkę uwięzionej Królewny. W drodze na szczyt szklanej góry pomagają mu zaprzyjaźnione ptaki. Jędrek dzielnie staje do walki z Czarnoksiężnikiem i w końcu pokonuje go promieniem słońca odbitym od bryły szkła. Królewna i jej dwór odzyskują wolność, a szklana góra zapada się pod ziemię. W podziękowaniu za odwagę, Kanclerz ofiaruje Jędrkowi rękę Królewny, jednak Jędrek, nie chce ani Królewny za żonę, ani władzy nad jej królestwem. Postanawia wrócić do domu, do matki i do swoich skrzydlatych przyjaciół.

NAGRODY:
CERTYFIKAT FINALISTY, China International Cartoon and Digital Arts Festival, Changzhou, Chiny, 2004
DYPLOM ZA REŻYSERIĘ, International Biennial of Animation „BAB’2003”, Bratysława, Słowacja, 2003


DAR SKARBNIKA

Reżyseria, montaż: Robert Turło

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… codziennie od świtu Górnik Maślok z synami Francikiem i Ecikiem pracują w kopalni. Fracik jednak, który najbardziej ze wszystkiego lubi leniuchować, najczęściej udaje tylko, że pracuje. A to zasypia na stojąco, a to chowa się po kątach albo wyręcza młodszym bratem Ecikiem. Pewnego razu, Sztygar mówi mu, że jak tak będzie na robotę „gwizdał”, to przywoła Skarbnika – Mocarnego Ducha Kopalni i wtedy on go ukarze. Francik nie wierzy Sztygarowi i zamiast pracować, znowu zasypia. Śpi i gwiżdże przez sen. Pojawia się Skarbnik. Francikowi, mimo wielu prób, nie udaje się uciec. Skarbnik, wbrew tradycji, postanawia dać Francikowi skarb, pod warunkiem jednak, że już nigdy w życiu nic nie będzie robił. Francika, na początku bardzo cieszy dar Skarbnika, jednak w miarę nic – nie – robienia, zaczyna być coraz bardziej znudzony i zupełnie nie wie, co z sobą zrobić…

NAGRODY:
WYRÓŻNIENIE JURY DZIECIĘCEGO za rozpowszechnianie polskich legend wśród najmłodszych, 1. Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda, Nowy Sącz, 2011-09-30
SREBRNA KRESKA dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej, 16. Ogólnopolski Festiwal Filmów Autorskich OFAFA’2011, Kraków, 2011-03-19

Dostępne terminy