Rodzinny Poranek Filmowy 08/2024

Czas trwania: 80 min.
Reżyseria:
Premiera: 11 maja

sobotnie poranki, o godz. 11:00 zapraszamy Was wraz z maluchami w wieku 3-7 lat do wspólnego oglądania polskich baśni.

Po seansie zaś twórcze warsztaty inspirowane obejrzanymi historiami poprowadzi nasza animatorka Pani Kasia.

LODOWA GÓRA, reżyseria Robert Turło

Film animowany dla dzieci młodszych zrealizowany na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego pt. „O Królewnie Marysi, o Czarnym Łabędziu i o lodowej górze”. 

Marysia jest bardzo złą i kapryśną królewną. Dla zdobycia sznura pereł, który kazała zrobić z łez Zuzi, a który uniosły w przestworza ptaki, chce poślubić królewicza z pałacem w chmurach. Kiedy żaden z kandydatów jej nie odpowiada, postanawia wybrać łabędzia, oczywiście tego, który ładniej zaśpiewa. Za karę Czarny Łabędź zabiera ją na lodową górę. Ma być tam tak długo, aż zrozumie, jak bardzo jest zła.

NAGRODY:
LIST GRATULACYJNY – DYREKTOR POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ, za wkład w promocję polskiej animacji na arenie międzynarodowej – „Bardzo się cieszę, że wysoki poziom serii ’Baśnie i bajki polskie’ został doceniony na świecie”, Warszawa, 25.01.2007
GOLD WORLD MEDAL w kategorii programów dla dzieci, 47 The New York Festivals, Television Programming & Promotion, New York / 2005
SREBRNA KRESKA za najlepszy film animowany dla dzieci, 9 Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych „OFAFA’2003”, Kraków / 2003

ŻYWA WODA, reżyseria: Witold Giersz

Piotrek żyje z matką w małej wsi u podnóża Sobotniej Góry. Kiedy matka ciężko choruje, Piotrek biegnie po pomoc do zielarki Odrzychy. Starsi bracia, Kacper i Jan sprowadzają z miasta doktora. Doktor nie daje żadnej nadziei na wyzdrowienie matki.  Odrzycha opowiada braciom o Sobotniej Górze, na której jest złote drzewo, a pod nim źródło żywej wody. Jednak do tej pory nikt, kto wybrał się na Sobotnią Górę nie powrócił. Aby dotrzeć do źródła żywej wody trzeba iść prosto na szczyt i nie oglądać się za siebie. Najpierw wyruszają starsi bracia: wojak Kacper, potem organista Jan. Kacper zbacza z drogi, Jan ogląda się za siebie. Obaj zostają zamienieni w kamienie. Jedyna nadzieja w Piotrku.

Odrzycha daje mu na drogę magiczny dzwoneczek, aby ostrzegał go przed niebezpieczeństwem. Piotrek wyrusza w drogę, pokonuje wszystkie przeszkody i dociera na szczyt Sobotniej Góry. Czarodziejski Ptak daje mu dzbanek żywej wody. W drodze powrotnej Piotrek odczarowuje braci, a potem ratuje matce życie.

SZEWCZYK DRATEWKA, reżyseria, scenografia, efekty specjalne obrazu: Artur Wrotniewski

Szewczyk Dratewka dziękuje mistrzowi za solidną naukę i wyrusza w świat. W lesie widzi małego niedźwiedzia, który z figlarną miną niszczy pszczołom barć. Dratewka pomaga pszczołom ją odbudować. Królowa Pszczół daje Dratewce grudkę żywicy i obiecuje pomoc w razie potrzeby.  Za zakrętem leśnej ścieżki Dratewka znowu napotyka ślady swawoli misia, który rozrzucił po leśnej ściółce mrowisko. Dratewce żal jest mrówek i naprawia zniszczenia.

Wdzięczna Królowa Mrówek daje mu koralik i obiecuje pomoc w razie potrzeby. Wkrótce Dratewka spotyka na grobli, zabłąkane dzikie kaczątko i odnajduje jego matkę. Kaczka w dowód wdzięczności daje mu kamyk i obiecuje pomoc w trudnych sytuacjach. Dratewka dochodzi do miasta, nad którym góruje kamienna wieża. Złą bohaterką opowieści jest Czarownica, która podstępnie wdarła się do zamku i uwięziła królewnę. Dratewka postanawia uwolnić królewnę. Aby tego dokonać, musi spełnić trzy warunki Czarownicy. Nikomu się to nie udało. Szewczykowi pomagają mrówki, pszczoły i kaczka. Pokonana Czarownica zamienia się w kruka i odlatuje w nieznanym kierunku. Dratewka poślubia królewnę Annę i zostaje królem.

Dostępne terminy