Rodzinny Poranek Filmowy 06/2024

Czas trwania: 85 min.
Reżyseria: Robert Turło
Premiera: 27 kwietnia

Kontynuujemy przygodę z Bajkami i baśniami polskimi.

Po seansie zapraszamy do wspólnej zabawy twórczej na scenie!

Tym razem obejrzymy:

Krawiec Niteczka

W miasteczku Trajdarajda mieszka Krawiec Niteczka. Pewnego dnia dowiaduje się od Cyganki, że zostanie królem. Wyrusza więc na spotkanie swojego losu. Po drodze spotyka Stracha na Wróble i odtąd wędrują już razem. W końcu przybywają do miasta, nad którym ciągle pada deszcz. Królewna obiecuje swoją rękę i królestwo temu, komu uda się zaradzić nieszczęściu. Krawiec Niteczka widzi, że to z powodu wysokiej zamkowej wieży, której iglica rozdarła i trzyma ogromną chmurę nad miastem ciągle pada. Każe przynieść wszystkie drabiny, bierze igłę i nici, wspina się pod niebo i zaszywa dziurę w chmurze. Odtąd znowu nad miastem świeci słońce, a w nagrodę Krawiec Niteczka poślubia królewnę i zostaje królem.

O królewnie zaklętej w żabę

W pewnym królestwie, Król Sędziwy postanawia oddać koronę jednemu z trzech synów. Nie może się zdecydować jednak któremu, wiec pyta o rade senatorów. Ci wpadają na pomysł, aby królewiczów ożenić i przekazać koronę temu, którego żona będzie najlepsza. Oczywiście każdy z senatorów, ma na myśli swoją córkę. Wybucha kłótnia. Król prosi o radę Astrologa. Ten każe Królewiczom strzelać z łuku i poszukać żony tam, gdzie strzała upadnie. Strzała Królewicza Młodego upada na bagnach obok żaby. Ku zdziwieniu Królewicza, żaba oświadcza, że jest zaklętą królewną. Królewicz zabiera ją do pałacu. Teraz kandydatki na żony czekają trzy próby: muszą utkać dywanik, ugotować pierogi i zaprezentować się Królowi Sędziwemu w sukniach balowych. Królewicz Młody jest przekonany, że jego wybranka nie poradzi sobie z próbami. Jednak na pomoc żabie przychodzi Wróżka.

Zaczarowane pantofelki

Mela jest córką ubogiego szewca. Pewnego dnia, zachwycona czerwonymi pantofelkami w sklepie, żąda od ojca, aby jej te pantofelki kupił. Nie chce słuchać, gdy ojciec tłumaczy, że nie ma pieniędzy. W nocy, szewc postanawia zrobić Meli takie same buty, jakie stoją na wystawie. Widzi to Księżyc i nadaje bucikom czarodziejską moc.  Nazajutrz rano Mela, choć buty jej się podobają, odkłada je ze złością twierdząc, że te w sklepie są ładniejsze. W zamku nieopodal, żyje Królewicz, tak samo kapryśny jak Mela. Królewski Mędrzec twierdzi, że Królewicz powinien bawić się z dziećmi. Królewicz wyrusza więc na poszukiwanie towarzystwa. W miasteczku spotyka Melę i zabiera ją do pałacu. Mela dostaje sto par pięknych bucików i sto najpiękniejszych sukienek. Zapomina o ojcu, a kiedy ten przybywa do zamku, każe go odprawić. W nocy, zziębniętemu szewcowi Kasia, królewska pokojówka, przynosi szal. Szewc widzi jej zniszczone buty i daje jej te, których Mela nie chciała. W gwiazdkowy wieczór Mela widzi „swoje” pantofelki na nogach Kasi i postanawia je odzyskać. Jak tylko je zakłada, pada na nie czarodziejskie światło Księżyca i pantofelki zaczynają tańczyć. Mela dowiaduje się od Księżyca, że będą tańczyły tak długo, aż tata jej przebaczy…

Dostępne terminy