Najlepsze krótkie metraże 2023

Czas trwania: 62 min.
Reżyseria: Marta Szymanek, Polina Biliaieva, Natasza Parzymies
Premiera: 8 marca

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Razem stanowią świetny, tematycznie i formalnie zróżnicowany zestaw – esencję tego, co najlepsze w polskim kinie krótkometrażowym. Świadczy o tym również liczba nagród i festiwali, na jakich te shorty były pokazywane w ostatnich kilku miesiącach: FPFF w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralne Lato, Octopus Film Festival, Festiwal Kina Kobiet, ale również festiwale w Szwajcarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, czy USA.

Zestaw zawiera 3 filmy, o łącznym czasie trwania 62’

DO RAJU (reż. Marta Szymanek) https://www.youtube.com/watch?v=XJBnJXiCILQ

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki.

Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

TE CHOLERNE PEONIE (reż. Polina Biliaieva) https://www.youtube.com/watch?v=FlV0hwH9UVE

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc.

Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE (reż. Natasza Parzymies)

https://www.youtube.com/watch?v=mKxnyfFMytU&t=2s

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…

W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

Dostępne terminy