Najlepsze Krótkie Metraże 2022, cz. 1

Czas trwania: 81 min
Reżyseria: różni
Premiera: 24 marca

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy Was na przegląd najlepszych krótkich metraży minionego roku, które powstały w ramach programu Studia Munka „Trzydzieści Minut”. Przed Wami pierwsze trzy tytuły: VICTORIA Karoliny Porcari, FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA Jakuba Radeja i WRÓBEL Marcina Janosa Krawczyka.

VICTORIA
Historia kobiety, która przypadkiem, po pięćdziesiątce, zaczyna odkrywać swoją seksualność.

Opowieść o Amelii (Katarzyna Figura) – atrakcyjnej kobiecie w średnim wieku, która od lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew (Piotr Cyrwus). Związek dawno już popadł w rutynę. Pięćdziesięciolatka nie jest świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania. Przesyłki, która trafić miała w ręce „wyzwolonej” sąsiadki Wioli (Małgorzata Bogdańska).

Film miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie uhonorowano go Srebrnym Smokiem dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Film Karoliny Porcari ma na koncie również Nagrodę im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Konkursu Młodego Kina oraz Nagrodę firmy „dr Irena Eris” za „najodważniejsze spojrzenie” 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Victoria” zdobyła także Grand Prix Konkursu Filmowa Młoda Polska 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Ponadto film Karoliny Porcari nominowany był do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy scenariusz”. Powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA
Opowieść o dwójce licealistów, którzy chcą wykorzystać szkolną uroczystość do zdobycia internetowej sławy.

W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję online.

Film miał swoją światową premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Konkursie polskim. Podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Followers. Odpalaj lajwa” uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina. Film otrzymał także dwie nominacje do ubiegłorocznych Nagród im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy Aktor” za kreacje Adama Borysowicza i Ignacego Lissa. Powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

WRÓBEL
Historia drobnego pijaczka, który pewnego dnia otrzymuje propozycję zagrania w filmie.

Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?

Film miał światową premierę w Konkursie Młodego Kina 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jesienią 2022 roku rywalizował również o nagrody w Konkursie Filmów Krótkich 9. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie.Powstał w ramach programu Studia Munka Trzydzieści Minut.

Dostępne terminy