Czerwone niebo

Czas trwania: 98 min.
Reżyseria: Christian Petzold
Premiera: 5 kwietnia

Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film mistrza melodramatów, Christiana Petzolda jest słodko-gorzką historią o miłości z proekologicznym przesłaniem. Niemiecki reżyser kolejny raz, z dużym wyczuciem, zagłębia się w ludzkie emocje, zastanawiając się nad problemem kryzysu twórczego i jego wpływu na emocjonalną dojrzałość.

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami.

Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu.

Nagrody:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – konkurs główny, Srebrny Niedźwiedź (Nagroda Grand Prix Jury)
Europejskie Nagrody Filmowe – najlepszy aktor (nominacja)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney – konkurs główny
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie – konkurs główny, Nagroda Specjalna Jury
Europejski Festiwal Filmowy w Palić (Serbia) – najlepszy film, nagroda FIPRESCI
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – konkurs główny
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo – nagroda krytyków filmowych
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary – konkurs główny

Dostępne terminy

17.04.2024
20:15