Zajrzyj w „Kalendarz Easy Ridera”

W niedzielę 6 listopada o godz. 16 na Stacji Falenica odbyło się pierwsze w Polsce spotkanie promujące debiutancką książkę Konrada Jaskólskiego „Kalendarz Easy Ridera”. Jak przystało na KINOkawiarnię, elementem ubogacającym tradycyjne spotkanie autorskie była projekcja filmu. Młody autor zażyczył sobie fragmenty „Factotum”, ekranizacji powieści Charlesa Bukowskiego. Nie zabrakło także akcentów artystycznych. Obraz-instalację powstałą jako inspiracja „Kalendarzem”, a zarazem bezpośrednio na bazie książki (płótno zostało oklejone jej kartkami, na których, za pomocą krwi i tuszu z długopisu, narysowano brytyjską flagę) zaprezentował niezależny artysta-plastyk, Michał Stachyra. Spotkanie prowadziła i koordynowała Joanna Czyż.

W pierwszej części wieczoru autor zaprezentował słuchaczom problematykę swojej pierwszej powieści, przybliżył życie polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich i ostrzegł przed niebezpieczeństwami, które grożą naiwnym i niedoświadczonym imigrantom. Opowiedział także swoją osobistą historię pracy zarobkowej w Anglii, w dużej mierze zbieżną z doświadczeniami głównego bohatera powieści. Zilustrował ją przeczytanymi fragmentami książki.

Po obejrzeniu fragmentów „Factotum”, Jaskólski odniósł się do filmu. Wskazał na wątki, które są ważne dla niego jako pisarza i emigranta, opowiedział o swoim doświadczeniu z prozą Bukowskiego. Na koniec autor odpowiadał na pytania z sali. Dotyczyły one przede wszystkim jego literackich inspiracji, tematu powstającej i zapowiadanej drugiej książki, genezy tytułu „Kalendarza…”. Poproszony o zdefiniowanie sukcesu emigranta, Jaskólski powiedział: „Poczuć się dobrze w obcym miejscu, być zadowolonym z tego, co się tam robi”.

Podczas podpisywania książek autor wpisywał na stronę tytułową przesłanie: „Największym wrogiem, jakiego spotykamy na emigracji i w ogóle w życiu, jesteśmy sami dla siebie”. Książki zaopatrzone w takie motto dostępne są wyłącznie na Stacji Falenica, wciąż jeszcze w promocyjnej cenie 27 zł. Zachęcamy do nabycia publikacji ze względu na jej wartość literacką, a także intrygujący, złożony rys socjologiczny ostatniej fali polskiej emigracji na Wyspach. Skala tego zjawiska była na tyle duża, że dotyczy każdego z nas.

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2019 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress