Premiera książki „Patriotów 41” Marka Ławrynowicza

Nowa powieść najbardziej hrabalowskiego z polskich pisarzy

Od kilku lat przygotowania do obchodów  rocznic likwidacji getta w Falenicy i okolicy inspirują do poszukiwań dawnych miejsc, ludzi, zdarzeń na tzw. Linii Otwockiej.  Dzięki nim docieramy do wyjątkowych mieszkańców tych terenów pamiętających czasy przed i powojenne, pomagających pisać na nowo karty wciąż mało znanej historii tych stron.
Wśród  letniskowych świdermajerów rozsianych wzdłuż torów kolei Nadwiślańskiej,  tętniących życiem w latach 30. XX wieku, były murowane pensjonaty. Losy mieszkańców  jednego z nich barwnie i z dużą dozą humoru opisał w swojej najnowszej powieści pt. „Patriotów 41” Marek Ławrynowicz.

9 lutego 2015 o godz.19.00 zapraszamy Państwa na interesujące spotkanie z Markiem Ławrynowiczem, które odbędzie się w KINOkawiarni Stacja Falenica.
patriotow_net

Dom pod tym adresem został wybudowany w Miedzeszynie  na początku lat 30. ubiegłego wieku przez grupę Żydów, którzy postanowili spędzić starość w spokoju i ciszy wśród sosen. Ich marzenia jednak nie mogły się spełnić, zniszczyła je II wojna światowa. Dalsze dzieje domu przypadają na czasy PRL.
Dom stoi do dziś pod innym numerem.

„Patriotów 41” razem z dwoma innymi powieściami – „Diabeł na dzwonnicy” i „Kino „Szpak””  -stanowi pewną część twórczości  opartej na autobiografii autora.

Oprac. Jolanta Pełka

„Genialnie pokazany polski mikrokosmos, ograniczony do dziejów jednego domu w podwarszawskim Miedzeszynie. Jego powojennym mieszkańcom (przedwojenni poszli do gazu) lata okupacji przenicowały życiorysy, a tak zwane wyzwolenie nie uwolniło ich od strachu. Jednak stalinizm, podobnie jak okres wczesnego Gomułki, w ujęciu Marka Ławrynowicza są tyleż upiorne, ile groteskowe, a czasem wręcz komiczne. Bierze się to z tego, że ludzie zameldowani przy ulicy Patriotów 41 w gruncie rzeczy nie przyjmują do wiadomości istnienia towarzyszy Tomasza czy Wiesława, jedynego ubeka wśród sąsiadów ignorują, a zajmują się tym, co tylko na pozór jest zwyczajne i monotonne: kłócą się i piją wódkę, za czymś tęsknią, kogoś kochają, gdzieś tam pracują… bez większego przekonania. I to ich nieskomplikowane życie okazuje się pasjonującą historią polskiego losu.
Nie ma tu wielkich wydarzeń ani postaci ze szkolnych podręczników. Jest za to Polska, jaką była naprawdę, jaką starsi z nas pamiętają i też mogliby o niej tak opowiedzieć, oczywiście, gdyby potrafili robić to równie świetnie jak Marek Ławrynowicz. To jeden z nielicznych współczesnych prozaików, którzy wiedzą, na czym polega sztuka narracji. Nie bez przyczyny nazywana sztuką właśnie.”
Krzysztof Masłoń, krytyk literacki

„To zastanawiające, jak bardzo Marek Ławrynowicz lubi swoich bohaterów, choć połowa z nich , lekko biorąc, na to nie zasługuje. W tej świetnie napisanej, autentycznie zabawnej powieści nie brakuje blagierów, tchórzy, konformistów, cymbałów potraktowanych z należytym im sarkazmem, ale  wszyscy oni – podobnie jak postaci nieskazitelne – są po stronie życia, w którym mimo grozy, a potem bylejakości czasów, jest jakiś nieodmienny blask i impet. Patriotów 41 to adres, pod którym każdy z nas , rówieśników autora, dłużej lub krócej zamieszkiwał, bez pożytku dla literatury. Marek Ławrynowicz to zmienił i odniósł sukces. Patriotów 41 to adres, który polecam bez wahania. „
Eustachy Rylski

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2019 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress