DYPTYK, wystawa fotografii Arkadiusza Ścichociego

20120409-223745.jpg

Wernisaż: 18 stycznia

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa serdecznie na wystawę Arkadiusza Ścichockiego. Doczekaliśmy się w końcu (pierwszy raz, od początku stanienia Stacji Falenica) autorskich prac autora Galerii Kąt.

Od samego autora słów kilka…

Kochani Milośnicy Fotografii ,

pragnę oznajmić , że to już ósma wystawa fotografii .

Po roku prowadzenia galeryjki na stacji PKP Warszawa –Falenica mam zaszczyt zaprosić na kolejna wystawę , tym razem swoją , pod tytułem ”Dyptyk ” . Na początek przytoczę definicję dyptyku , pomocnym w znalezieniu klucza i przybliżeniu intencji autora , czyli moim , do głebszego zrozumienia prezentowanych zdjeć .

„…… Dyptyk (z gr. διπτυχος — diptichos — „podwójnie składany”) to w sztuce sakralnej rodzaj artystycznego obiektu służącego celom dewocyjnym, składającego się z dwu, połączonych zawiasami, tabliczek (zwanych skrzydłami), składanych na podobieństwo książki, zwykle przenośnego, niewielkich rozmiarów. Na tabliczkach umieszczone są malowane lub płaskorzeźbione przedstawienia o treściach religijnych. Niewielkie dyptyki służyły prywatnemu nabożeństwu, np. w podróży. …….. Z nich w końcu XV wieku wykształciły się dyptyki portretowe, o treściach przede wszystkim świeckich, np. z portretami dwojga małżonków……

W sztuce współczesnej dyptykiem nazywa się też czasem parę obrazów połączonych ze sobą treściowo i kompozycyjnie….“ W myśl przytaczanej defincji pragnę, zeby ogladajacy zwrocili uwage na to , ze nie sa to przypadkowe zestawienia zdjęc . Prezentowane dyptyki posiadaja z jednej strony wspólny mianownik , wspolna myśl , temat i dopełnienie. Z drugiej zas, dyptyki zawieraja elementy przeciwstawne , czyli jak to ma miejsce w dyptykach świeckich , portrety dwojga małżonkow, kobieta-meższczyzna , elementy pionowe i poziome w krajobrazie jak te, ktore zaprezentowałem w swoich pracach. Na swoich fotografiach przyglądam sie przedmiotom i krajobrazom towarzyszącym człowiekowi , utrwalam i dokumentuję zmiany . Dynamicznie upływajacy czas zmienia ludzi , przeznaczenie przedmiotów i krajobrazy w naszym otoczeniu . Zapędzeni codziennymi obowiązkami i potrzebami nie zwracamy na to uwagi , nie zdając sobie sprawy, że niebawem i nasz świat stanie sie częścią przeszłości . Prace powstały na przestrzeni czterech -pięciu lat , w popularnej dziś technice i stylistyce łomografii .

Cykl dyptyków jest otwarty i wzbogacany o nowe prace . Przy okazji pragnę podziękować pani Ewie Jaskólskiej , która przytuliła i udziela schronienia Galerji Fotografii „Kąt“ oraz Pracowni Oprawy Obrazów Kingi i Leona Wójcickich z Piaseczna , za wspaniałą oprawę moich prac

Zapraszam do obejrzenia wystawy.

Arkadiusz Ścichocki

SERDECZNIE ZAPRASZAMY na wyjątkową wystawę!!

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2019 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress