Portrety muzyków jazzowych

Wernisaż fotografii „Portrety muzyków jazzowych”

8 kwietnia o 18:00 zapraszamy do Galerii Kąt Stacji Falenica na wernisaż zdjęć Łukasza Zandeckiego. Wystawę oglądać będzie można codziennie do końca maja. Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ścichocki.


O wystawie:
Stworzony przez Łukasza Zandeckiego cykl portretów muzyków jazzowych, kładzie nacisk na pokazanie muzyków w stanie całkowitego oddania się muzyce, uniesienia związanego z tworzeniem i przeżywaniem swojego dzieła, zapomnienia o istnieniu publiczności. Jednocześnie Łukasz poszukuje dość czystego i zgrafizowanego kadru, co nie jest łatwe na scenach obwieszonych logami sponsorów, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod  uwagę, że obecnie fotograf akredytowany na koncercie ma do dyspozycji w granicach trzech do pięciu minut czasu. I to z reguły w ciągu pierwszego utworu kiedy muzyk niejako dopiero zaczyna „czuć scenę”. Jeśli kiedyś na koncercie spróbujecie zgadnąć który fotograf to Łukasz; nie szukajcie go w tłumie fotoreporterów przed środkiem sceny. On czai się gdzieś z boku fotografując pod światło,lub przez plątaninę statywów z mikrofonami. Jego zdjęcia mają być inne, bardziej osobiste, pokazywać to co pozostali przeoczyli. Łukasz świadomie rezygnuje z pokazywania efektownych kolorowych świateł estrady i ucieka w klasyczną fotografię czarno–białą która pozwala bardziej skupić się na treści. Wybór ten jest również ukłonem w stronę
docenianych przez Zandeckiego uznanych fotografów jazzu, takich jak: Hugh Bell, Milt Hinton, Val Wilmer, czy Herman Leonard. Na wystawie zaprezentowane są zdjęcia przedstawiające basistów.
Kontrabas i gitara basowa są instrumentami najmilszymi dla ucha autora wystawy. Są to też instrumnety bardzo wszechstronne, pozwalające wydobyć niesamowite bogactwo dźwięków mimo posiadania tylko czterech  strun.  Fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane podczas dwóch największych warszawskich festiwali muzyki jazzowej: „Warsaw Summer Jazz Days”, oraz „Jazz na starówce” w latach 2006 – 2011.

O autorze:
Łukasz Zandecki – (ur. 1975 r. w Poznaniu). Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.  Jako fotograf zawodowy pracuje od 2003 roku w Warszawie. Najczęściej fotografuje architekturę wnętrz oraz jedzenie na zlecenie wydawców czasopism. Jego prace ukazują sie między innymi w magazynach: „Viva!”, „M jak mieszkanie”, „Dom i wnętrze”, „Weranda”, „Czas na wnętrze”, „Cztery kąty”, „Casa Viva”, oraz wielu innych w kraju i zagranicą.  Łukasz jest reprezentowany przez znane agencje: PHOTOfoyer, Stock Food, Red Cover, oraz BE&W. Jest współautorem sześciu bogato ilustrowanych książek do których wykonał całość zdjęć. Fotografuje też dla agencji reklamowych, na których zlecenie wykonuje min. portrety typu „beauty” na potrzeby firm kosmetycznych.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, najbardziej ceni sobie dwie nagrody z roku 2008, w konkursach: „Kolory jazzu – Olympus” I miejsce w kategorii czarno–białej oraz „European Wildlife Photographer of the Year” I miejsce w kategorii: dzikie zwierzeta – ptaki.

W wolnym czasie odpoczywa… dalej fotografując. Zmieniają się wtedy jednak tematy. Kiedy jest w mieście, stara się dotrzeć z aparatem na jakiś koncert jazzowy. Jednak chetniej spędza czas w górach lub na nadrzecznych rozlewiskach gdzie fotografuje pejzaże oraz dzikie zwierzęta, nierzadko w dość ekstremalnych warunkach pogodowych. W ciągu ostatnich trzech lat intensywnie zajmował się tematem krajobrazu kulturowego, z naciskiem na architekturę drewnianą. Część zdjęć z tego cyklu można już obejrzeć w warszawskim Muzeum Etnograficznym na wystawie „Bogowie – instrukcja obsługi”. O wiele większa ilość prac zostanie udostępniona w grudniu 2013 kiedy to w muzeum zagości duża wystawa o polskim krajobrazie kulturowym. Powoli kiełkuje już w nim kolejne foto–zainteresowanie: grupy rekonstrukcji historycznych z okresu drugiej wojny światowej.

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2019 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress