Wystawa fotograficzna „Po kolei” , autorstwa: Tomasza Hołyńskiego i Andrzeja Janczewskiego

PO KOLEI
Rudnica to niewielka miejscowość leżąca na południe od Gorzowa Wielkopolskiego. Historia linii kolejowej łączącej Rudnicę z Gorzowem sięga przełomu XIX i XX wieku. Choć nigdy nie należała do głównych tras kolejowych w regionie, przez prawie 100 lat służyła zwykłym mieszkańcom tych ziem, niezależnie po której stronie granicy się aktualnie znajdowała. Jeszcze w latach 80-tych prowadzono na tej trasie liczne remonty, a nawet budowy budynków stacyjnych. Niestety, jej lokalny charakter, a co za tym idzie i niska rentowność, spowodowały, że w roku 1992, w ramach tzw. restrukturyzacji kolei, linię zamknięto. Wkrótce potem zniknęły tory, a nasyp powoli wchłania z natura.

Postanowiliśmy przywrócić do życia tę trochę zapomnianą już linię kolejową. Nieczynne stacje, a nawet brak torowiska, nie były dla nas przeszkodą. Skonstruowaliśmy „pociąg”, który stawił czoła wszelkim przeciwnościom. Na podróż po latach zaprosiliśmy znajomych i całość udokumentowaliśmy.

Praca składa się z wielu elementów, z których tylko część prezentowana jest na niniejszej wystawie. Jednak najważniejsze wydaje się być tu samo działanie – całkowicie realna podróż nieistniejącym pociągiem po nieistniejących torach kolejowych.
Na wystawie prezentowane są również fotografie wszystkich pięciu stacji leżących na trasie Rudnica-Gorzów. Zostały one wykonane szlachetną techniką fotograficzną przy użyciu starego wielkoformatowego aparatu. Technika, podobnie jak trasa i dworce, odeszła w zapomnienie. Cóż.. wszystko się zmienia. Taka jest KOLEJ rzeczy.

O autorach:
Tomasz Hołyński, rocznik 1971, absolwent ASP w Poznaniu, mieszka w Dankowie.
Andrzej Janczewski, rocznik 1973, absolwent ASP w Poznaniu, nauczyciel.
Tworzą razem od trzech lat. Ich podstawowym środkiem wyrazu jest fotografia. Posługują się również wideo i instalacjami.

Galeria czynna w godz 10.00 -17.00

20120409-204922.jpg

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2020 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress