Falenicka Atlantyda


Falenicka Atlantyda to film dokumentalny, którego celem było ocalenie od zapomnienia historii Falenicy, przed wojną tętniącej życiem miejscowości letniskowej nieopodal Warszawy. To projekt społeczny, którego inicjatorem jest Irek Dobrowolski – polski reżyser, scenarzysta i producent, którego ostatni film „Walka – życie i zaginiona twórczość Szukalskiego”, będący jednocześnie pierwszym polskim dokumentem na Netflixie, wyprodukował Leonardo DiCaprio wspólnie z Anną Dobrowolska i firmą Film Street.

Falenicka Atlantyda to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli i pozostawili swoje historie dzieciom. To nieliczne zabytki ukryte teraz pomiędzy nowymi budynkami oraz stare dokumenty i fotografie czekające jeszcze na odkrycie. Młodzi mieszkańcy dzielnicy na ogół niewiele wiedzą o przeszłości swojego osiedla. Film dokumentalny ma pokazać świat, którego już niema, dać wiedzę i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako „małej ojczyzny”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica.
 
W realizowanym projekcie grupa młodzieży, pod okiem doświadczonego filmowca, zebrała opowieści i materiały do filmu dokumentalnego. Młodzi poznali równolegle warsztat filmowca dokumentalisty oraz historię Falenicy i okolic. Spotykali świadków, których pytali o świat dziś dla nich mityczny. Porównali te opowieści ze współczesną  topografią. Przez 3 lata ich pasjonującej pracy wszystkiemu towarzyszyła kamera. Twórcy prowadzili też poszukiwania materiałów źródłowych i ikonograficznych w tych także w ważnych instytucjach zajmujących się pamięcią historyczną na świecie, gdzie można było odkryć kolejne kawałki Atlantydy Falenickiej. Jak archeolodzy składali okruchy ceramiki w antyczną wazę poszukując autentyczności w niezwykłych świadectwach przeszłości. Wszystkie one ułożyły się w obraz małej ojczyzny.

Reżyseria i scenariusz: Irek Dobrowolski, Justyn Kołakowski
Zdjęcia: Irek Dobrowolski, Michał Adamczuk
Montaż: Ignacy Ciunelis
Muzyka: zespół Atlantyda

Projekt plakatu: Kinga Pałasz
Producent: Anna Dobrowolska | Film Street Poland
Partnerzy: Dzielnica Wawer, Żydowski Instytut Historyczny

Kontakt

KINOkawiarna Stacja Falenica
ul.Patriotów 44B
04-912 Warszawa – Falenica
(budynek stacji kolejowej)

Zapraszamy w tygodniu od 8 do 21 w weekendy od 10 do 22.
mail: info@stacjafalenica.pl

Rezerwacje (tylko telefonicznie!): 530 882 809 (w razie problemów z połączeniem prosimy o wysłanie SMS).

Polityka prywatności

Polityka prywatności

Kinokawiarnia Stacja Falenica © 2019 All Rights Reserved

Kinokawiarnia Stacja Falenica

Created by MEDIAPUNTO

Powered by WordPress