Finisaż wystawy i wieczór wspomnień z Joanną Grabiańską 23.06 g. 16

Zapraszamy na wieczór wspomnień towarzyszący wystawie „Janusz Grabiański – 90. rocznica urodzin (1929–1976)ˮ.
W spotkaniu weźmie udział Joanna Grabiańska, żona artysty.
Rozmowę poprowadzi dziennikarka Beata Jewiarz.

23 czerwca 2019 r. (niedziela) o godzinie 16
Kinokawiarnia Stacja Falenica
ul. Patriotów 44a, Warszawa

www.facebook.com/JanuszGrabianski
www.instagram.com/januszgrabianski

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partnerzy wystawy: Wydawnictwo Iskry, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Wystawa plenerowa „Janusz Grabiański – 90. rocznica urodzin (1929–1976)ˮ prezentuje najbardziej znane projekty artysty – ilustracje i okładki książek dla dzieci i młodzieży oraz plakaty. Wśród mistrzowsko sportretowanych bohaterów bajek odnajdziemy Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Sierotkę Marysię z krasnoludkami, wiewiórkę Rudzię, łobuziaka Franka, Nilsa Holgerssona z „Cudownej podróży”, Robin Hooda i wiele innych znajomych postaci. Dorośli widzowie dodatkowo mają szansę przypomnieć sobie layout serii podróżniczej „Naokoło świata” oraz plakaty reklamowe LOT-u z elegancką stewardesą.
https://www.facebook.com/events/326439371360785/

Janusz Grabiański (ur. 24.07.1929 w Szamotułach, zm. 20.10.1976 w Warszawie) – grafik, ilustrator i projektant, współtwórca Polskiej Szkoły Ilustracji. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracował z najważniejszymi polskimi wydawnictwami, zaprojektował okładki i ilustracje do kilkuset książek, m.in. „Elementarza” Mariana Falskiego i „Rogasia z Doliny Roztoki” Marii Kownackiej. Zdobył uznanie za granicą, ilustrowane przez niego książki ukazały się w ponad 20 krajach całego świata. Projektował także plakaty, kalendarze, karty i znaczki pocztowe. Był kierownikiem artystycznym w PLL „LOT”, tworzył materiały promocyjne. Miał liczne wystawy w Polsce i za granicą. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najbardziej sobie cenił Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w 1973 r. W latach 1964–1976 Janusz Grabiański mieszkał w Falenicy, w domu z ogrodem i pracownią przy ulicy Margerytki.

Beata Jewiarz – absolwentka PWST we Wrocławiu; dziennikarka radiowa, aktorka, performerka. Autorka projektów „Impro na 4“, „Sto lat dla Leśmiana“, happeningów „Miasto-Emocje“. W Polskim Radiu RDC prowadzi autorskie audycje o kulturze (m.in „Niedzielny Poranek” i „Mnie się to podoba”). Laureatka nagrody IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. W grze „Wiedzmin 3: Dziki Gon“ (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej. Wielbicielka poezji haiku i tradycyjnej kultury japońskiej. Współautorka książki „Be Haiku“ wyd. Blue Bird, nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017.